Rynek owoców: Niskie ceny jabłek, rekordowo wysokie malin

Autor: www.sadyogrody.pl/ AgroNawigator 17 października 2021 14:32

Rynek owoców: Niskie ceny jabłek, rekordowo wysokie malin Ceny jabłek znacząco spadły, rekordowo wysokie ceny malin/ fot. shutterstock

Wysoka podaż jabłek (wysokie zapasy i wzrost produkcji) spowodowała, że przeciętna cena skupu jabłek (za MRiRW) we wrześniu wyniosła 1,00 zł/kg i była niższa o 44% r/r.   Na uwagę zasługuje istotny wzrost cen malin do mrożenia, warunkowany niską podażą w kraju i zmniejszonymi dostawami z Serbii – poinformowano w publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

Sprzedaż zagraniczna jabłek przyspieszyła w 2q21 – polski eksport wzrósł w ujęciu wolumenowym o 52%. Było to rezultatem wysokich zapasów na koniec 1q21, zwiększonych wysyłek na Białoruś, do Niemiec oraz do Kazachstanu.

Niski popyt na jabłka

Upłynnianie zapasów jabłek przebiegało wolno, co świadczyło o ograniczonym popycie na jabłka. Według WAPA, w lipcu zapasy jabłek ukształtowały się na rekordowym, biorąc pod uwagę ten miesiąc, poziomie i wyniosły 133 tys. t.

Spadek eksportu zagęszczonego soku jabłkowego

Odnotowano jednocześnie spadek eksportu zagęszczonego soku jabłkowego, z uwagi na niższą produkcję w sez. 2020/21 i ograniczony popyt. Mniejszy efekt brexitu sprawił, że wolumen sprzedaży w 2q21 był jednak niższy o 5% r/r wobec spadku o 35% r/r w 1q21, a lipiec przyniósł już lekką odbudowę sprzedaży (+2% r/r).

Spadek cen jabłek

Mimo przyspieszenia sprzedaży zagranicznej jabłek przeciętne ceny w eksporcie systematycznie malały. Wysoka podaż jabłek (wysokie zapasy i wzrost produkcji) spowodowała, że przeciętna cena skupu jabłek (za MRiRW) we wrześniu wyniosła 1,00 zł/kg i była niższa o 44% r/r. W takiej samej skali zmalały ceny jabłek do przetwórstwa. Na uwagę zasługuje natomiast istotny wzrost cen malin do mrożenia, warunkowany niską podażą w kraju i zmniejszonymi dostawami z Serbii.

Persektywy dla rynku malin i jabłek

Wysoka podaż jabłek oraz zmniejszony popyt (przetwórstwo) sugerują utrzymanie cen jabłek na poziomie niższym niż przed rokiem w kolejnych miesiącach. Sezonowa dynamika uzależniona będzie od tempa upłynniania zapasów. Prawdopodobny wzrost produkcji przełoży się na wyższy eksport zarówno jabłek, jak też koncentratu jabłkowego.

Wysoki poziom cen malin może spowodować wzrost importu mrożonek do UE z Ukrainy oraz Bośni i Hercegowiny, który już lipcu uwidocznił się w wynikach unijnego handlu.

Wysokie koszty transportu drogą morską ograniczać mogą import soku jabłkowego z Chin, co sprzyjać będzie popytowi na polski koncentrat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI