Rynek jabłek - jak przebiega handel?

Autor: www.sadyogrody.pl 09 czerwca 2022 18:00

Rynek jabłek - jak przebiega handel? Jabłka 2022: Lepsze ceny w hurcie czy na sortowanie?/ fot. shutterstock

Obecnie sprzedaż jabłek zarówno w hurcie jak i na sortowanie przeżywa duży kryzys. Sprzedaż jest bardzo słaba, popyt niewielki przez to ceny również nie są najlepsze.

Ceny jabłek na Broniszach

Dzisiejsze ceny jabłek na Rynku Bronisze wynoszą 25 zł za klatkę odmiany Ligol, Szampion i Empire. Droższy jest Cortland- 40 zł za klatkę.

Niestety kupca na jabłko nadal jest mało wobec ilości sprzedawanych przez sadowników. Sprzedaż idzie słabo, nie ma zainteresowania jabłkiem. Obecnie truskawka jest najlepiej sprzedającym się krajowym owocem w hurcie. Zobacz: Duża podaż jabłek w hurcie. Jakie są ceny ?

Ceny jabłek na sortowanie

Podobnie jak w hurcie, źle ma się też sprzedaż eksportowa. Podmioty sortujące kupują bardzo małe ilości jabłek. Zamówienia ze strony zagranicznych kupców i marketów nadal są słabe.

Obecnie ceny w regionie Warki wynoszą od 1 do 1,20 zł za odmianę Idared w rozmiarze 7+, Szampion, Ligol po 1,30 za kaliber 7+. Prince w kalibrze 7+ kupowany jest po 1,20 zł, a Golden po 1,30-1,40 zł. Drobne jabłko od 0,90 zł do maksymalnie 1 zł.

Eksport jest niewielki, obecnie jabłko głównie wysyłane jest do Jordanii, Kosowa, Kazachstanu, Czarnogóry i Białorusi. Pojedyncze dostawy stanowi Uzbekistan i Mongolia.

Ilościowo w eksporcie oczywiście przoduje Białoruś. Jeszcze kilka tygodni temu wszyscy liczyliśmy na tak zwane "ogromne ssanie" ze strony otwierającego się dla polskich jabłek rynku białoruskiego. Niestety ilości jakie kupuje Białoruś są dalekie od oczekiwań. Głównym problemem jest transport i ogromne kolejki oraz utrudnienia w odprawie przez granice. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI