Rynek Bronisze: w handlu mało jest krajowych truskawek

Autor: PAP 09 maja 2021 16:09

Rynek Bronisze: w handlu mało jest krajowych truskawek Zimna pogoda, ogranicza handel na rynku hurtowym w Broniszach/fot. shutterstock.com

Zimna pogoda ogranicza handel na rynku hurtowym w Broniszach. Nadal w sprzedaży dostępne są jabłka i gruszki ale mało jest krajowych truskawek - poinformował ekspert rynku, Maciej Kmera.

Handel jest także ograniczony z powodu obostrzeń spowodowanych pandemią, nadal zamknięta jest HoReCa i szkoły (poza młodszymi klasami).

"Jest już lepiej, ale psuje szyki pogoda, która ogranicza dojrzewanie, a jak jest mniej towaru, to jest droższy" - skomentował Kmera.

Na Rynku Bronisze w handlu dostępne są polskie jabłka i gruszki. Cena jabłek jest zróżnicowana w zależności od odmiany, kosztują one 2-4 zł/kg. Gruszki, odmiana konferencja - to wydatek rzędu 3,5 zł/kg.

- Praktyczne nie handluje się jeszcze polskimi truskawkami, owoce te pojawiają się w śladowych ilościach i pochodzą z uprawy szklarniowej, kosztują 20-30 zł za kilogram- mówi Kmera.

Jak zauważył Kmera, dojrzewanie truskawek jest opóźnione, prawdopodobnie większej ilości truskawek można się spodziewać za tydzień, ale pod warunkiem, że będzie słoneczna pogoda. W ubiegłym roku, o tej porze były już pierwsze truskawki spod folii, kosztowały 18-22 zł/kg.

Według badań firmy Kantar, truskawki są ulubionymi owocami Polaków, na pierwszym miejscu wymieniło je dwie trzecie badanych (65 proc.) - nic więc dziwnego, że są wyczekiwane przez konsumentów. 

 

Owoce - oferty sprzedaży i kupna dostępne na Giełdzie Rolnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI