Rynek Bronisze przepełniony czereśniami. Brakuje kupujących

Autor: SS 06 lipca 2021 13:38

Rynek Bronisze przepełniony czereśniami. Brakuje kupujących Duża podaż czereśni na Broniszach, ceny spadają/ fot. shutterstock.com

W dniu wczorajszym Rynek Hurtowy Bronisze przeżywał oblężenie plantatorów chcących sprzedać czereśnie. Towaru było tak dużo, że brakowało miejsca na sprzedaż.

W poniedziałkowy wieczór (05.07) Rynek Bronisze przepełniony był dostawcami czereśni. Jak informuje nas jeden z plantatorów chcący sprzedać swoje czereśnie, sprzedających było tak wielu, że brakowało miejsc sprzedażowych.

Producenci sprzedający czereśnie zajęli trzy alejki dedykowane jabłkom oraz alejkę wzdłuż hali. Czereśniami zajęty był także szczyt hali i alejka z ogórkiem. Sprzedawcy stali nawet w alejce z truskawką. Rynek był przepełniony, brakowało kupców a sprzedaży praktycznie nie było.

Ceny czereśni na Broniszach

W poniedziałkowy wieczór sprzedawcy cenili np. Kordię na ok. 5-6 złotych za kilogram, ale oddawano je nawet za 4 zł . Natomiast w wyniku tak dużej podaży już nad ranem plantatorzy sprzedawali czereśnie w okolicach 2 zł/kg.

Dzisiejszego poranka Bronisze nadal były wypełnione sprzedawcami. Jak mówił jeden z naszych czytelników, obecne na Broniszach ilości czereśni były wręcz nie do sprzedania.

Ceny czereśni sprzedawanej na eksport 

Na eksport ceny oferowane plantatorom czereśni wynoszą 4 zł za owoce od 24 mm średnicy w plastiki o wadze 5kg. Za czereśnie w rozmiarze od 26mm eksporterzy płacą 5 zł. Rynki odbiorcze to min. Kazachstan, Łotwa, Estonia.

Zdaniem plantatorów w tym roku zarobku z czereśni nie będzie. Tegoroczny urodzaj dla czereśni jest bardzo duży. W porównaniu do ubiegłego roku owoców było znacznie mniej, niż w obecnym, a cena była prawie dwukrotnie wyższa. W tym roku ceny są relatywnie niskie. Poza tym problemem jest to, że w przeciwieństwie do innych owoców, czereśnia nie jest owocem przemysłowym. Jeśli nie sprzeda się jej na rynku, to jedyne co pozostaje plantatorom to wysypanie owoców.

Sprzedaj lub kup owoce na Giełdzie Rolnej

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI