Rumunia chce stać się dużym eksporterem żywności

Autor: PAP 14 lipca 2022 10:39

Rumunia chce stać się dużym eksporterem żywności Rumunia zwiększa inwestycje w nawadnianie pól, by stać się dużym eksporterem żywności/ fot. shutterstock

Premier Rumunii Nicolae Ciuca ogłosił w środę podczas posiedzenia rządu, że Bukareszt ma ambicje stania się dużym eksporterem żywności w sytuacji kryzysu wywołanego przez rosyjską inwazję na Ukrainę.

Rumunia zwiększa inwestycje w nawadnianie pól

Ciuca sprecyzował, że aby osiągnąć ten cel Bukareszt zamierza rozwijać szereg inwestycji w rozwój systemu nawadniania obszarów rolnych. Dodał, że przedsięwzięcia te zostaną dofinansowane przez UE.

Premier wyjaśnił ,że w ramach międzyresortowej analizy przeprowadzonej przez ministerstwa finansów, rolnictwa i środowiska ustalono, że istnieje "możliwość ubiegania się o fundusze europejskie na działania w rozszerzanie sieci irygacyjnej Rumunii".

Szef rządu stwierdził, że Rumunia "ma potencjał rolniczy, dzięki któremu może zapewnić żywność na potrzeby wewnętrzne", a także dla podmiotów zewnętrznych.

Bukareszteńska telewizja Digi24 przypomniała, że w ostatnich latach rząd Rumunii podjął szereg działań służących rozwojowi sieci nawadniania pól, a także redukcji kosztów korzystania przez rolników z systemów do podnoszenia ciśnienia wody.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI