×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rosyjscy i białoruscy konsumenci płacą więcej przez embargo

Autor: fresh-market.pl na podst. east-fruit.com 27 stycznia 2022 14:17

Rosyjscy i białoruscy konsumenci płacą więcej przez embargo Od momentu ogłoszenia białoruskiego embarga podstawowy zestaw warzyw i owoców, importowanych wcześniej przynajmniej w części z UE, w tym podstawowy zestaw warzyw do barszczu, podrożał średnio o 25-35%. / fot. shutterstock

Analitycy EastFruit zwracają uwagę, że samoizolacja rynków Białorusi i Rosji staje się coraz droższa dla lokalnych konsumentów owoców i warzyw.

Sytuacja w zakresie dostępu rosyjskich i białoruskich konsumentów do świeżych owoców i warzyw pogorszyła się szczególnie po wprowadzeniu 1 stycznia 2022 roku embarga na dostawy tych produktów z UE na rynek białoruski. Nie jest tajemnicą, że Białoruś jest największym reeksporterem na ten rynek europejskich owoców i warzyw od dawna zakazanych w Rosji. W związku z tym nie tylko białoruski, ale i rosyjski konsument ucierpiał z powodu embarga.

Rosyjscy i białoruscy konsumenci płacą więcej przez embargo

Ile kosztuje rosyjskich i białoruskich konsumentów taka samoizolacja? Od momentu ogłoszenia białoruskiego embarga podstawowy zestaw warzyw i owoców, importowanych wcześniej przynajmniej w części z UE, w tym podstawowy zestaw warzyw do barszczu, podrożał średnio o 25-35%. Obecnie, według EastFruit, warzywa są średnio dwa razy droższe niż rok wcześniej, a owoce o 20-40 procent droższe.

Szacujemy, że za same ziemniaki rosyjscy konsumenci przepłacą w 2022 roku około 1 mld dolarów w porównaniu z tym, ile kosztowałyby one w przypadku braku embarga. Z kolei konsumenci z Białorusi stracą na ziemniakach około 150 milionów dolarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI