Rosną ceny i eksport mołdawskich jabłek

Autor: www.fruit-inform.com za East- Fruit 26 października 2021 14:59

Rosną ceny i eksport mołdawskich jabłek Rosną ceny i eksport mołdawskich jabłek/fot. shutterstock.com

Według mołdawskich  służb celnych we wrześniu 2021 r. z Mołdawii wyeksportowano 22 tys. ton jabłek. To kilkukrotnie więcej niż w poprzednim miesiącu i we wrześniu 2020 r. (9,5 tys. ton) - czytamy na  fruit-inform.com.

Jak podaje serwis fruit-inform.com wrześniowy eksport na poziomie 22 tys. ton jabłek jest to najwyższy wskaźnik wrześniowych dostaw zewnętrznych jabłek mołdawskich w ciągu ostatnich czterech lat. We wrześniu popyt na jabłka mołdawskie na głównym rosyjskim rynku zbytu pojawił się w drugiej połowie miesiąca.

Wzrosły ceny mołdawskich jabłek deserowych

Przy rosnącym popycie ze strony eksporterów od początku drugiego tygodnia października ceny hurtowe mołdawskich jabłek deserowych zaczęły stopniowo rosnąć. Przede wszystkim podrożały produkty wysokiej jakości: owoce Gala oraz duże, dobrze wybarwione owoce Idared. Dzięki temu do końca tego tygodnia średni poziom cen skupu wzrósł o około 0,5 lei/kg, w szczególności dla odmian Gali– do 6 lei/kg (0,34 USD/kg). Jednocześnie niektórzy rolnicy twierdzą, że zdarzają się przypadki, gdy kupcy kupują najlepsze produkty tych samych odmian na „szybki eksport” po 7-8 lei / kg (0,40-0,45 USD / kg). 

Operatorzy rynku owocowego uważają, że obecna sytuacja na rynku krajowym jest daleka od stabilizacji. Pod wpływem wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych poziom cen jabłek może rosnąć lub spadać już w przyszłym tygodniu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI