×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rosja sprowadzi owoce i warzywa z Azji Centralnej?

Autor: wnp.pl 20 kwietnia 2022 18:58

Rosja sprowadzi owoce i warzywa z Azji Centralnej? Rosja, bojąc się niedoboru warzyw i owoców sprowadzanych dotychczas z Zachodu, szuka nowych dostawców żywności. / fot. shutterstock

Konflikt na Ukrainie wywołuje zmiany na rynkach spożywczych wielu krajów. Rosja, bojąc się niedoboru warzyw i owoców sprowadzanych dotychczas z Zachodu, szuka nowych dostawców żywności.

Na początku kwietnia odbyło się spotkanie prezesa Izby Przemysłowo-Handlowej Federacji Rosyjskiej z Ambasadorem Tadżykistanu w Moskwie. Podczas rozmowy szef izby rosyjskiej zwrócił uwagę na możliwość zastąpienia zachodnich owoców i warzyw importem z Tadżykistanu. 

Eksport owoców i warzyw do Rosji

Zwiększenie eksportu produkcji tadżyckiej do Rosji nie będzie jednak wcale takie łatwe.

To cios dla Rosji. Nowe sankcje utrudnią transport żywności

Potencjalne zwiększenie eksportu na rynek rosyjski to nie tylko szansa dla Tadżykistanu, ale i zagrożenie dla rynku wewnętrznego. Już teraz w kraju notuje się znaczący wzrost cen warzyw i owoców. Nawet według prawdopodobnie zaniżanych danych agencji statystycznej tamtejszego resortu pracy w ciągu ostatnich trzech miesięcy ceny warzyw wzrosły o 17,2 proc, mleka - 8,3 proc., owoców - 2,1 proc.. Potencjalne zwiększenie eksportu rodzimej produkcji za granicę mogłoby wytworzyć dodatkową presję na rynek lokalny prowadząc do dalszych wzrostów cen.

Presji na ceny żywności spodziewa się także Kazachstan, którego branża spożywcza już teraz cierpi ze względu na niedobór zbóż dotychczas importowanych z Rosji. 

Więcej na wnp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI