Rosja rozważa tymczasowe ograniczenie importu pomidorówwww.sadyogrody.pl/ Freshplaza - 14 kwietnia 2020 13:06


Rosyjski Związek Owocowo-Warzywny zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa z wnioskiem o zakaz importu pomidorów na okres dwóch miesięcy, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji krajowych producentów warzyw – podaje serwis Freshplaza.

Z powodu dewaluacji rubla i rozprzestrzeniania się COVID-19, a także wprowadzenia reżimu izolacji w Rosji, producenci warzyw szklarniowych są najbardziej dotknięci w branży rolniczej, ponieważ nie mogą ograniczyć produkcji, a ich warzywa nie są uwzględnione na liście najbardziej poszukiwanych niezbędnych produktów (makaronów, konserw itp.).

Popyt już gwałtownie zmalał, a ceny hurtowe ogórków i pomidorów spadły nawet o 50% w porównaniu do 2019 r. Obecne ceny hurtowe tych warzyw sprawiają, że działalność szklarniowa jest nieopłacalna. Jednocześnie importowane pomidory trafiają na rynek krajowy. Ich udział pod względem wielkości wyniósł 52% w 2019 r.

Według Związku w okresie od stycznia do marca 2020 r. do Rosji przywieziono ponad 79 tysięcy ton pomidorów, głównie z Azerbejdżanu, Maroka, Turcji i Chin.

- Obecność tych produktów, wraz ze spadkiem popytu spowodowanym izolacją obywateli, wywiera dodatkową presję na hurtową cenę pomidorów. Dalsze spadki mogą doprowadzić do bankructwa przedsiębiorstw szklarniowych - podaje Freshplaza.