×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Rosja nie jest samowystarczalna? Rośnie import owoców i warzyw

Autor: east-fruit.com 16 lutego 2022 14:45

Rosja nie jest samowystarczalna? Rośnie import owoców i warzyw Import owoców i warzyw do Rosji nadal rośnie / fot. shutterstock

Import owoców i warzyw do Rosji nadal rośnie, nawet pomimo dewaluacji rosyjskiej waluty i trwającej stagnacji realnych dochodów ludności tego kraju.

Rosja zwiększyła import owoców i warzyw 

W 2021 roku Rosja po raz kolejny zwiększyła import owoców i warzyw. Wzrost importu wyniósł 3,4%, a wielkość importu sięgnęła 7,6 mld USD. Średnie roczne tempo wzrostu importu do Rosji w ciągu ostatnich pięciu lat, kiedy realne dochody ludności kraju nadal spadały, wyniosło 5,6% rocznie. Co roku rosyjscy importerzy zwiększali zakupy importowanych warzyw, owoców, jagód i orzechów o 415 mln USD, co czyni ten kraj jednym ze światowych liderów pod względem wzrostu importu owoców i warzyw.

Wysokie ceny 

Wskaźniki te potwierdzają niezwykle niską skuteczność wysiłków rządu rosyjskiego w zakresie dotowania własnej produkcji w celu uzyskania samodzielności w zaopatrywaniu ludności w warzywa i owoce własnej produkcji. Oczywiście ograniczenie konkurencji rynkowej stymuluje powstawanie przedsiębiorstw o ​​niskim poziomie konkurencyjności, które nawet w tak niekorzystnych dla importu warunkach przegrywają konkurencję z produktami importowanymi.

Kolejnym potwierdzeniem tego wniosku są rekordowo wysokie ceny niemal wszystkich rodzajów tradycyjnych produktów na rynku rosyjskim w tym sezonie. Jednocześnie ceny hurtowe na te same pozycje warzyw i owoców: kapusta, ziemniaki, cebula, jabłka, buraki, marchew itp. w krajach ościennych Unii Europejskiej i na Ukrainie jest znacząco, a często nawet kilkukrotnie niższy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI