Przybywa ofert zakupu jabłka za wagę w skrzyniwww.sadyogrody.pl - 17 lutego 2021 11:34


Choć w handlu znacznie popularniejsza jest forma sprzedaż jabłek na sortowanie to wyraźnie widać, że w ostatni czasie pojawia się coraz więcej ofert kupna jabłek za wagę w skrzyni. Jak kształtują się oferty kupna poszczególnych odmian?

Sadownicy najczęściej jabłka za wagę w skrzyni sprzedają w okresie jesiennym, i tradycyjnie tej metodzie handlu towarzyszy wiele dyskusji. Zazwyczaj jest to rozwiązanie dla sadowników, którzy nie posiadają obiektów chłodniczych. 

Obecnie w handlu także widać oferty zakupu za wagę w skrzyni ale już jabłek pochodzących  z chodni tradycyjnej, jak i z kontrolowanej atmosfery. O ile cena jest satysfakcjonująca, jest to opłacalne o każdej porze.

Aktualnie oferty zakupu za wagę w skrzyni w okolicach Belska Dużego za Ligola i Szampiona wynoszą od 1,30 do 1,50 zł w zależności od jakości. Alwa kupowana jest za 1,70-2,00 zł. Za Princa sadownicy otrzymają 1,50 złotego za kg.

Gala typu Schniga lub Royal wyceniana jest od 1,80 do 2,10 zł. Za Idareda sadownicy mogą otrzymać takie ceny jakie oferowane są za jabłko tej odmiany na sortowanie- od 1,00 do 1,10 zł w zależności od jakości owocu i oczywiście oczekiwania są, aby jabłko było bez gradu.

Sprzedaż za wagę w skrzyni ma swoje plusy - dajmy na to tonaż z Ligola wynosi nawet 340-350 kg w skrzyniach o większym rozmiarze. W porównaniu do sortowni, z wagi w skrzyni żadne jabłko nie odchodzi na przemysł. Jak wiadomo średnio w trakcie sortowania poza klasyfikację odchodzi nawet od 15 % i więcej owocu-  jabłko jest za małe lub powyżej miary. Z boku wydawać by się mogło,  że ładne grube jabłko powinno mieć odpowiedni zbyt i cenę, zamiast osiągać poziom suchego przemysłu.

Kupujący twierdzą, że w tym roku każdy jest nastawiony na długi handel a sadownicy na długie trzymanie jabłka. 

 

Ofertę sprzedaży jabłek możesz zamieścić na www.gieldarolna.pl