Przed polskim rolnictwem szansa na zwiększenie eksportu

Autor: PAP 06 lipca 2022 10:11

Przed polskim rolnictwem szansa na zwiększenie eksportu Zwiększy się eksport polskiej żywności?/ fot. shutterstock

Przed polskim rolnictwem jest ogromna szansa, żeby się włączyć bardziej aktywnie w żywienie świata – powiedział we wtorek w Polsat News wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

"Kurs złotego zawsze ma dwie strony - spadek wartości złotego zwiększa dochody dla eksporterów, dzięki czemu eksport się umacnia i produkty rolne dają dużo lepsze dochody rolnikom. Oczywiście, jeśli kupujemy, sytuacja jest odwrotna. Długofalowo kurs złotego powinien trzymać się kursu średniego, bo skoki wartości szkodzą gospodarce" - powiedział we wtorek w Polsat News wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Krajowa produkcja żywności

Kowalczyk był pytany o to, jakie szanse stawia przed rolnikami obecna sytuacja.

"Polska produkuje więcej żywności niż jej konsumuje, więc przed polskim rolnictwem stoi ogromna szansa, żeby włączyć się bardziej aktywnie w żywienie świata. To szansa na zwiększenie eksportu, co byłoby korzystne dla rolników" - powiedział wicepremier.

Przypomniał, że obecnie się wiele mówi o bezpieczeństwie żywnościowym państw Afryki Północnej, która wcześniej kupowały żywność na Ukrainie.

"Tutaj jest szansa dla polskiego rolnictwa i dla polskiego handlu, aby pomóc tym krajom" - dodał Kowalczyk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI