Problem z eksportem jabłek z Mołdawii

Autor: fresh-market.pl za east-fruit.com 07 marca 2022 14:00

Problem z eksportem jabłek z Mołdawii Działania wojenne na Ukrainie spowodowały całkowite wstrzymanie eksportu jabłek z Mołdawii do Rosji, Białorusi i Kazachstanu / fot. shutterstock

Działania wojenne na Ukrainie spowodowały całkowite wstrzymanie eksportu jabłek z Mołdawii do Rosji, Białorusi i Kazachstanu, które razem stanowiły co najmniej 97-98 procent dostaw. Mołdawscy sadownicy i handlowcy nie tracą nadziei na ostateczne wznowienie eksportu w tym kierunku, ale na razie wydają się one złudne.

Niektórzy eksporterzy próbują uruchomić wysyłkę do Rumunii, a następnie na Bliski Wschód. Jak dotąd są to jednak pojedyncze działania, a nie systematycznie realizowany, zaplanowany proces. Konsekwencją tego wszystkiego jest zauważalna zmiana cen hurtowych jabłek na rynku krajowym.

Ceny jabłek w Mołdawii 

Według monitoringu cen EastFruit, w ubiegłym tygodniu ceny jabłek prawie wszystkich odmian w Mołdawii spadły o 1-1,5 lejów/kg. Charakterystyczne, że ceny jabłek głównie eksportowych - Fujii, Granny Smith itp. - ceny spadły w górnej części spektrum cenowego, podczas gdy ceny jabłek przeznaczonych głównie na rynek krajowy - Idared, Renét Simirenko - spadły w dolnej części spektrum cenowego. Ogólnie rzecz biorąc, obecnie mieści się ona w przedziale 4,5-9 lejów /kg (0,24-0,49 USD/kg; 1,06-2,12 zł/kg – lej mołdawski do złotówki się umocnił).

Należy jednak zauważyć, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni lej znacznie stracił na wartości w stosunku do USD i EUR, a proces ten trwa nadal. Innymi słowy, mołdawskie jabłka w twardej walucie w krótkim czasie stały się jeszcze tańsze.

Sprzedaż jabłek

Głównym problemem jest to, że według wielu operatorów rynku nie ma szans na szybkie zwiększenie wielkości eksportu jabłek do poziomu typowego dla wiosny, czyli kilkudziesięciu tysięcy ton miesięcznie. Perspektywy radykalnego zwiększenia wielkości przerobu jabłek przez lokalne zakłady produkujące koncentrat jabłkowy również nie są zbyt optymistyczne. W związku z tym nasila się pytanie - jak sprzedać 100-120 tys. ton jabłek, które obecnie pozostają w magazynach owocowych w Mołdawii?

Na razie jedynym możliwym do zastosowania rozwiązaniem jest krajowy "świeży rynek". Według szacunków ekspertów, w spokojnych latach w okresie wiosennym zużywano tu około 5-10 tys. ton jabłek handlowych miesięcznie. Intensywność ich konsumpcji jest niezwykle trudna do wiarygodnego oszacowania z dwóch powodów. Po pierwsze, Mołdawianie w obecnym niespokojnym okresie skoncentrowali się na zakupie podstawowych artykułów żywnościowych o długim terminie przydatności do spożycia i niespecyficznych warunkach przechowywania. Jabłka są obecnie najtańszymi owocami w kraju, ale w tak nerwowej atmosferze trudno jest ocenić ich popyt.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI