Problem z eksportem jabłek do Egiptu. Brakuje kontenerów

Autor: freshplaza.com 05 marca 2022 14:48

Problem z eksportem jabłek do Egiptu. Brakuje kontenerów Wojna na Ukrainie ma ogromne konsekwencje dla Polski jako kraju. / fot. shutterstock

Wojna na Ukrainie ma ogromne konsekwencje dla Polski jako kraju. Naturalnie sytuacja ta spowodowała również trudności w eksporcie jabłek. Nie tylko na Wschód.

Wojna na Ukrainie ma ogromny wpływ także na sektor jabłek. - Sprzedaż jabłek jest niska, ponieważ spada spożycie owoców i oczywiście rosną koszty energii, benzyny i gazu. Brakuje wykwalifikowanych pracowników, takich jak kierowcy ciężarówek, wózków widłowych i ciągników - mówi Jakub Krawczyk z Appolonii. 

Zamknięte rynki wschodnie

- Rynki wschodnie są dla nas w tej chwili zamknięte. Od wprowadzenia białoruskiego embarga minęły już ponad dwa miesiące i miało ono ogromny negatywny wpływ na sprzedaż jabłek w Polsce. Obecnie wszyscy mamy mniej zamówień, a wiele firm nie pracuje na pełnych obrotach, w przeciwieństwie do sytuacji sprzed wprowadzenia embarga - tłumaczy. 

Eksport jabłek skomplikował się. Co przyniesie wiosna?

Jak mówi Krawczyk, konsumpcja jabłek wydaje się być niższa niż zazwyczaj. - Odczuwamy spadek konsumpcji jabłek zarówno na polskim rynku krajowym, jak i w pozostałych krajach Europy. W tej chwili zapasy jabłek w Europie Zachodniej są dość duże, a zamówienia na polskie jabłka są niższe niż zwykle. Wojna tuż za granicą Unii Europejskiej spowodowała znaczny wzrost kosztów paliw, a to oczywiste, że koszty te będą miały wpływ na wszystko inne - przyznaje Jakub Krawczyk. 

Spadła dostępność kontenerów 

Ze względu na konflikt na Ukrainie transport drogowy do Kazachstanu czy Mongolii jest trudny do zorganizowania. - Powiedziałbym, że w tej chwili jest to prawie niemożliwe. Mniejsza jest też sprzedaż do Serbii. Ale konflikt spowodował również zmianę w sektorze kontenerowym, ponieważ dostępność kontenerów drastycznie spadła. W związku z tym sprzedaż do Egiptu jest znacznie utrudniona, a Egipt jest bardzo dużym importerem polskich jabłek. W Egipcie wprowadzono także nowe prawo, które dopuszcza jako formę płatności wyłącznie akredytywy, co naprawdę spowolniło zamówienia do tego regionu. Brak kontenerów oznacza również mniejsze możliwości sprzedaży do Azji i na Bliski Wschód - komentuje rozmówca. 

Ceny jabłek spadają zamiast rosnąć 

Zazwyczaj o tej porze roku cena jabłek wzrasta, ponieważ przechowywanie jabłek zwiększa koszty ponoszone przez eksporterów. Jednak obecnie cena jabłek spada.

- W ciągu ostatnich kilku tygodni ceny jabłek w Polsce nieco spadły, a na tym etapie sezonu ceny powinny rosnąć, ze względu na rosnące koszty przechowywania. W ostatnim tygodniu nie zauważyliśmy żadnej zmiany cen. Koszty żywności rosną z powodu wojny, ale ceny jabłek nie rosną w takim samym stopniu. Sądzimy, że sezon będzie trudny, konflikty zablokowały naszą sprzedaż, mamy pewne trudności z logistyką, a czasem z warunkami płatności. Problemy, które zwykle stanowią tylko kilka wybojów na drodze, teraz w połączeniu z wojną doprowadziły do powstania tej trudnej sytuacji - mówi Krawczyk. 

Bez działań pomocowych ceny jabłek będą dalej spadać

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI