Prezydent: Starajmy się w jak największym stopniu kupować produkty polskie

Autor: PAP 19 czerwca 2020 14:40

Prezydent: Starajmy się w jak największym stopniu kupować produkty polskie Andrzej Duda, fot. prezydent.pl

Kupujmy produkty polskie - apelował w piątek w Pińczowie (woj świętokrzyskie) prezydent Andrzej Duda. Opowiada się on za wprowadzeniem regulacji zobowiązującej duże sieci handlowe do tego, by zawsze określony procent oferowanych przez nie produktów pochodził z rynku lokalnego.

Prezydent odwiedził w piątek Pińczów, gdzie rozmawiał z producentami i przetwórcami z branży rolno-spożywczej; odwiedził m.in. zakłady Gomar Pińczów.

Prezydent podkreśli na briefingu prasowym, że z tych spotkań płynie jedna konkluzja: potrzebna jest większa promocja polskich produktów i zwiększenie ich dostępność.

"Apeluję o to, aby starać się w jak największym stopniu kupować produkty polskie. Dzisiaj akurat mówimy o branży spożywczej, bo mówimy o produktach spożywczych, o tym, co produkują przede wszystkim nasi rolnicy. Ale ten apel jest generalny: starać się kupować produkty, które zostały wyprodukowane w naszym kraju" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że produkt polski łatwo rozpoznać m.in. po kodzie kreskowym na opakowaniu. "Ten kod kreskowy, jeżeli ma początek 590 (...) to oznacza, że został on wyprodukowany w Polsce" - powiedział prezydent.

Powiedział, że opowiada się też za wprowadzeniem regulacji zobowiązującej duże sieci handlowe do tego, by zawsze określony procent oferowanych przez nie produktów pochodził z rynku lokalnego. Jak dodał, jest także zwolennikiem tego, by na paragonie fiskalnym było oznaczone, który z zakupionych produktów jest wyprodukowany w Polsce.

"Kupujmy produkty polskie. Polskie produkty są bardzo wysokiej jakości, nasi rolnicy produkują świetną żywność, zbierają plony, zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe, trzeba wspierać w związku z tym polskich rolników. Proszę o kupowanie polskiej żywności" - apelował Andrzej Duda.

Pińczów był pierwszą miejscowością województwa świętokrzyskie, którą w piątek podczas oficjalnej wizyty odwiedził prezydent Andrzej Duda. Wizytę w regionie rozpoczął on od spotkania z rolnikami oraz kołami gospodyń wiejskich, które zorganizowano w Samorządowym Centrum Kultury.

Następnie udał się na lokalne targowisko, gdzie rozmawiał z rolnikami i producentami rolnymi. Z kolei o godzinie 13 prezydent rozpoczął wizytę w Jędrzejowie. Po niej Duda przyjedzie do Kielc, gdzie o godzinie 17 na Placu Artystów spotka się z mieszkańcami. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI