Prezes grupy Smaki Mazowsza: Trzeba stale szukać nowych rynków zbytuAneta Gwara/www.sadyogrody.pl - 05 maja 2015 09:23


Obecna sytuacja na rynku jabłek jest stabilna, a cena zadowalająca. - Szukamy nowych rynków zbytu - i choć nie wszystkie są dla polskich jabłek do osiągnięcia - to jednak należy próbować. W przeciwnym razie produkcja sadownicza nie miałaby sensu – mówi serwisowi www.sadyogrody.pl, Adam Majdak, prezes grupy producenckiej Smaki Mazowsza.

Grupa Smaki Mazowsza we wsi Rękowice, w gminie Magnuszew zrzesza ośmiu sadowników, z czego areał sadów grupy wynosi około 100 ha. Grupa poza jabłkami oferuje truskawki, pomidory, ogórki oraz kapustę pekińską.

- W tym momencie cena za jabłka eksportowe wynosi około 1,90 zł/kg, co jest ceną zadowalającą. Tym bardziej, że zaraz po wprowadzeniu embarga zawisły czarne chmury nad sadownikami, a wielu z nich oddało towar za bezcen – mówi Adam Majdak.

Według prezesa grupy Smaki Mazowsza, sadownicy nie mają wpływu na embargo wprowadzone przez Rosję, jednak każdy dostanie trochę "po nosie", zarówno sadownicy, jak i handlowcy.

- Należy walczyć z polsko-polską konkurencją, która jest wyniszczająca dla wszystkich. W każdym sektorze, zjawisko to nie przynosi wymiernych korzyści. Wręcz przeciwnie my wszyscy, najbardziej poszkodowani, powinniśmy trzymać się razem i nie robić sobie konkurencji nawzajem – przyznaje.

Grupa prężnie szuka nowych rynków zbytu, aby nie dopuścić do sytuacji w której nie będzie możliwa sprzedaż jabłek.

- Ciągle szukamy nowych rynków zbytu. Wystawiamy się na różnych wydarzeniach branżowych. Podczas międzynarodowych targów World Food udało nam się podjąć rozmowy z przedstawicielami firm pochodzących z Litwy, Ukrainy, Rumunii, Serbii, Włoch oraz Francji. Jesteśmy optymistami i wierzymy, że uda nam się uruchomić eksport do tych krajów – dodaje Adam Majdak.

Obecnie jabłka pochodzące z grupy Smaki Mazowsza można znaleźć głownie w Rumunii, Bułgarii, Białorusi oraz na Litwie.