Prezes grupy Bialski Owoc: Z roku na rok ilość naszych odbiorców się zwiększa (zdjęcia)

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 10 sierpnia 2015 09:01

- Embargo nie wpłynęło w jakimś znaczącym stopniu na sytuacje finansową grupy Bialski Owoc. Z siecią rosyjską mieliśmy podpisana jedną umowę, lecz w wyniku embargo nie zdążyliśmy rozpocząć współpracy – powiedział Krzysztof Furmański, prezes zarządu Bialski Owoc Sp. z o.o., podczas wyjazdu studyjnego dziennikarzy organizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Bardzo dużo sadowników zmarnowało jabłka sprzedając je do przemysłu za grosze na jesieni. Każdy myślał, że w wyniku rosyjskiego zakazu jabłka nie będą "schodziły", a jednak wszystkie zostały zagospodarowane. W jakimś stopniu grupy producenckie działają, handlowcy szukają nowych rynków zbytu. My jako grupa Bialski Owoc Sp. z o.o. dostarczaliśmy cały czas jabłka do sieci, gdyż mamy podpisane umowy tzw. kontrakty – skomentował Krzysztof Furmański.

Grupa producencka owoców i warzyw Bialski Owoc Sp. z o.o. powstała w 2010 roku. Status wstępnego uznania grupa uzyskała w styczniu 2011 roku i rozpoczęła realizację 5 letniego planu dochodzenia do uznania. Grupa Bialski Owoc Sp. z o.o. aktualnie zrzesza 30 członków – producentów owoców, głównie jabłek i gruszek.

- Grupę założyliśmy, aby sprostać wymaganiom rynku krajowego, jak i zagranicznego. Musieliśmy się zjednoczyć, aby sprostać wysokim wymaganiom sieci handlowych i marketów. Z roku na rok ilość naszych odbiorców się zwiększa – powiedział Krzysztof Furmański. Dodał, że wielkość produkcji to około 20 tys. ton rocznie.

Obecnie eksport stanowi około 30-40 proc. działalności grupy. - Eksportujemy jabłka do krajów na terenie całej Europy, m.in. Anglii, Holandii, Francji, Czarnogóry, Serbii, Czech, Chorwacji, Rumunii, Kazachstanu, Białorusi, a także do Finlandii i Szwecji – dodał prezes grupy Bialski Owoc Sp. z o.o.

- Podejmujemy również rozmowy w krajach arabskich, jednak są to bardzo wymagające rynki. Preferują jedna odmianę ‘Galę’ prążkowaną (‘Galę Royal’, bądź ‘Schniga’) wybarwiona w 90 proc. Polscy sadownicy zmieniają nasadzenia, także myślę, że kwestia eksportu na te rynki to 3-4 lata – zaznaczył Krzysztof Furmański.

Uprawy owoców i warzyw producentów zrzeszonych w ramach grupy Bialski Owoc Sp. z o.o. zajmują ponad 400 ha., i w 85 proc. są to jabłka. Wszystkie gospodarstwa posiadają certyfikaty Integrowanej Produkcji, certyfikat Global G.A.P., a także certyfikat BRC. - Staramy się utrzymywać jak najwyższe standardy jakościowe. Dzięki temu jesteśmy w 100 proc. pewni czym dysponujemy i co dostarczamy do naszych klientów – mówił ekspert.

Możliwości przechowalnicze grupy Bialski Owoc Sp. z o.o. wynoszą 16 tys. ton. W nowo wybudowanym centrum sortowniczo-przechowalniczym znajdują się 32 komory chłodnicze (ULO), które pomieścić mogą 8 tys. ton owoców. Kolejne 8 tys. ton mieszczą obiekty przechowalnicze producentów, którzy są członkami grupy producenckiej.

Baza sortowniczo-przechowalnicza grupy producenckiej została wyposażona w nowoczesne maszyny i urządzenia służące do przygotowania owoców do sprzedaży. - Za pomocą dwóch linii do sortowania jabłek jesteśmy w stanie przygotować do sprzedaży 150 ton owoców dziennie. Mamy nowoczesną linię sortującą z jakością tzw. zewnętrzną Power Vision oraz jakością wewnętrzna – powiedział prezes grupy Bialski Owoc Sp. z o.o. 

Grupa Bialski Owoc Sp. z o.o. z tytułu realizacji planu dochodzenia do uznania w ramach wspólnej organizacji rynków owoców i warzyw UE, otrzymała w latach 2011-2014 wsparcie, w wysokości 76,18 mln zł. Z czego 1,63 mln zł przekazano na pokrycie kosztów związanych z utworzeniem grupy producenckiej i prowadzeniem działalności administracyjnej, oraz 74,55 mln zł na pokrycie części kwalifikowanych kosztów inwestycji wskazanych w zatwierdzonym planie dochodzenia do uznania.

Grupa otrzymała wsparcie przede wszystkim na inwestycje, tj: budowa budynku przechowalni, sortowni i pakowni oraz ich wyposażenie, zakup samochodów ciężarowych, maszyn i narzędzi do zbioru owoców, wózków widłowych, oraz skrzyniopalet.

Siedziba grupy producenckiej Bialski Owoc Sp. z o.o. znajduje się w Białej Rawskiej, w województwie łódzkim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI