Pozycja rolników w stosunku do sieci i pośredników poprawi się?

Autor: Polsat News 10 września 2021 08:14

Pozycja rolników w stosunku do sieci i pośredników poprawi się? Zmiany wspiera Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który pomoże stworzyć listę nieuczciwych praktyk / fot. pixabay

Będą zmiany w prawie na korzyść polskich rolników często krzywdzonych przez duże sieci handlowe i pośredników. Zmiany wspiera Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który pomoże stworzyć listę nieuczciwych praktyk - podają Wydarzenia w Polsat News.

Na polskich drzewach wisi 3 mln ton jabłek. Lada dzień ruszą zbiory. Za kilogram sadownicy otrzymają co najwyżej 1 zł. W sklepie zapłacimy co najmniej 3 zł/kg. Producent w kontaktach z dużymi odbiorcami stoi na straconej pozycji. 

Projekt ministerstwa rolnictwa zakazuje nieuczciwych praktyk. Często duże podmioty oczekują od rolników rabatów, każą ich finansowo za ciemniejszą kropkę na jabłku bądź krzywą marchewkę. Potrafią miesiącami zwlekać z zapłatą. Po zmianie przepisów pieniądze na koncie rolnika musiałyby się znaleźć najpóźniej po dwóch miesiącach.

Im dłuższa droga od pola do stołu tym więcej pośredników. Cyfryzacja ułatwia skrócenie łańcuchów dostaw. Internet łączy rolników z klientami z pominięciem długiej listy pośredników. To szansa dla drobnych rolników lecz niezależnie od skali im krótszy łańcuszek pośredników tym lepiej.

Więcej w Polsat News. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI