Popyt na gruszki większy od podaży. A jakie ceny?

Autor: www.sadyogrody.pl 21 lutego 2022 09:42

Popyt na gruszki większy od podaży. A jakie ceny? Krajowe gruszki są nadal w sprzedaży, choć ich podaż (dostawy) są niższe niż zapotrzebowanie rynku. / fot. materiały redakcji

W tym sezonie ceny gruszek były wysokie, a popyt przewyższył podaż. Dr Paweł Kraciński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego opowiedział nam jak obecnie wygląda sytuacja na rynku gruszek.

Rynek gruszek w 2022

Jak wygląda sytuacja na rynku gruszek ?

Gruszki to nie jest nasza specjalność. Mimo, że to owoce naszej strefy klimatycznej, to jednak w kraju dominują uprawy jabłek. Wyniki produkcyjne osiągane w uprawie grusz w Polsce, zdaniem wielu specjalistów, są niższe w porównaniu do głównych producentów. W konsekwencji krajowe gruszki zaspokajają tylko część krajowego popytu. Znaczna część owoców w handlu pochodzi z krajów Benelux czyli Holandii i Belgii oraz w mniejszym zakresie Francji, Portugali czy z Półkuli Południowej.

Rośnie popularność grusz. Warto postawić na ten gatunek?

Czy zatem nie ma już krajowych owoców w sprzedaży?

Krajowe gruszki są nadal w sprzedaży, choć ich podaż (dostawy) są niższe niż zapotrzebowanie rynku. Dlatego znaczna część handlowców wspomaga się importem. I to ceny przywozu wpływają na poziom stawek oferowanych sadownikom.

Ceny gruszek w 2022

Jak kształtują się ceny sprzedaży?

Tegoroczne ceny gruszek – w porównaniu do lat wcześniejszych, nie należą do niskich. Obecnie za owoce w kalibrze +65 mm, wynoszą przeciętnie 4,00 zł/kg. W obrocie znajduje się głownie odmiana ‘Konferencja’. Wahania między stawkami sprzedaży dla sadowników, najczęściej mieściły się w przedziale 3,50-4,50 zł/kg, choć zdarzały się również transakcje po 5,00 zł/kg za przesortowane, dobrej jakości gruszki, ale taki poziom stawek nie był częsty. Gruszki dobrej jakości sprzedawane na wagę skrzyń wyceniono przeciętnie na 3,00 zł/kg.  Na rynkach hurtowych gruszki były nieco droższe, bo dominowały oferty sprzedaży z przedziału 4,50-5,00 zł/kg, ale obrót tym kanałem sprzedaży był relatywnie mały.  

Dziękuję za rozmowę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI