×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Południowy Tyrol: jakie były ceny jabłek w maju?

Autor: www.sbb.it 14 czerwca 2021 15:45

Południowy Tyrol: jakie były ceny jabłek w maju? Instytut badań ekonomicznych WIFO opublikował majowy raport cen dla najważniejszych odmian jabłek/ fot. shutterstock.com

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych WIFO opublikował majowy raport cen dla najważniejszych odmian jabłek. Publikowane ceny hurtowe to ceny brutto, które mają na celu przedstawienie tendencji obecnej sytuacji na rynku jabłek.

Spojrzenie na ostatnie ceny hurtowe za maj pokazuje, że ceny w maju 2020 dla odmian takich jak Red Delicious i Gala  -były wyższe niż majowe ceny jabłek w 2021 roku. Jedynie cena  Golden Deliciusa była nieznacznie niższa.

W maju 2020 za Galę płacono średnio 0,83 euro/kg. W maju bieżącego roku ceny hurtowe notowały niższy poziom- 0,80 euro/kg.

Podobnie w maju 2020  wyższe ceny notowano za jabłka Red Delicious. Za kilogram tej odmiany płacono 0,76 euro. W maju 2021 notowana była cena jedynie 0,65 euro za kiogram.

Odwrotnie ma się sytuacja wobec hurtowych cen za Goldena. W maju 2020 roku ceny były na poziomie 0,71 euro/kg. W maju br. ceny wynosiły 0,72 euro/kg.

 Koszty przechowywania, transportu, marketingu itp. należy jeszcze odjąć od opublikowanych tutaj cen, aby uzyskać przybliżony punkt odniesienia dla oczekiwanych cen wypłat.

Instytut Badań Ekonomicznych (WIFO) Izby Gospodarczej w Bozen publikuje raz w miesiącu ceny hurtowe. Ceny hurtowe to ceny, które hurtownicy przekazują detalistom – w przypadku jabłek są to ceny, które spółdzielnie naliczają swoim klientom. WIFO podaje ceny na najważniejsze odmiany jabłek Południowego Tyrolu osobno według poziomu jakości i wielkości owoców - czyli ceny minimalnej, ceny maksymalnej i ceny średniej. Oczywiście te publikowane ceny nie odzwierciedlają często bardzo szybkiego rozwoju cen na obecnym rynku, ale raczej są orientacją na rozwój rynku w poprzednim miesiącu. Oczywiście cen nie można również bezpośrednio porównywać z cenami płatności dla rolników.

Chcesz sprzedać jabłka? Dodaj ofertę na www.gieldarolna.pl!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI