Polskie owoce i warzywa pojadą w świat koleją?

Autor: PAP 12 marca 2021 10:13

Polskie owoce i warzywa pojadą w świat koleją? PKP chce zwiększyć udział transportu kolejowego w przewozie żywności; fot. unsplash.com

PKP chce zwiększyć udział transportu kolejowego w przewozie żywności. W planach jest m.in. budowa terminali intermodalnych - zapowiedział podczas konferencji prasowej przedstawiciel zarządu PKP ds. strategii i logistyki Rafał Zgorzelski.

Głównym celem konferencji pt.:"Kolej dla żywności" - jak poinformowała spółka w informacji - było przedstawienie potencjału logistycznego spółek Grupy PKP we wsparciu eksportu polskich produktów rolnych i spożywczych. Wskazano, że "Kolej dla żywności" to kolejne wspólne przedsięwzięcie PKP i sektora rolnego reprezentowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jest ono skierowane do producentów polskiej żywności, zrzeszonych w organizacjach rolniczych oraz spółek spożywczych, będących pod nadzorem Ministerstwa Aktywów Państwowych czy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

"Chcemy pokazać możliwości spółek Grupy PKP, zarówno te stricte transportowe, jak również logistyczne. Wspólnie z Urzędem Transportu Kolejowego opracowaliśmy już program reaktywacji bocznic kolejowych; mamy w dyspozycji także ponad 150 nieruchomości, na których mogą powstawać np. terminale intermodalne" - powiedział cytowany w informacji przedstawiciel zarządu PKP ds. strategii i logistyki Rafał Zgorzelski. Dodał, że konieczność inwestowania w infrastrukturę punktową to jeden z głównych postulatów spółki. "Jako kolej chcemy wsłuchiwać się w głos i potrzeby rynku, chcemy dążyć do wzrostu udziału transportu kolejowego w przewozie towarów oraz pracować na rzecz eksportu towarów za granicę. Przemawiającym na korzyść transportu kolejowego jest niski, w stosunku do transportu samochodowego, ślad węglowy. Tego oczekują także konsumenci produktów spożywczych" - zaznaczył.

Podczas konferencji omówiono coroczny raport dotyczący tendencji w handlu zagranicznym artykułami rolno-spożywczymi w 2020 r., który okazał się bardzo dobry dla branży. Jak wynika z danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, eksport produktów rolno-spożywczych wzrósł w 2020 r. w stosunku do 2019 r. o 7 proc., do 34 mld euro. Również import za rok 2020 wykazał 4,9 proc. wzrost, osiągając 22,3 mld euro.

"Polscy rolnicy produkują więcej żywności niż wynosi nasz popyt wewnętrzny, dzięki temu nadprodukcję możemy sprzedać za granicę" - mówił zastępca dyrektora generalnego KOWR Marcin Wroński.

Podkreślił, że polska żywność cieszy się wysoką renomą. "Szybki i dopasowany do danego rodzaju asortymentu transport jest bardzo ważny, by móc rozwijać się i zdobywać nowe rynki. Dlatego współpraca przewoźników z przemysłem rolno-spożywczym jest kluczowa w budowaniu coraz silniejszej pozycji polskiej żywności" - wskazał.

Dodatkowo w czasie konferencji swoje prezentacje przedstawiły dwie wiodące spółki kolejowe z Grupy PKP Cargo: PKP Cargo S.A. i PKP Cargo Connect oraz PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, prezentując pełną ofertę produktów TSL: od transportu konwencjonalnego kolejowego, przez rozwiązania intermodalne i multimodalne, możliwości przewozu drogowego, terminali przeładunkowych konwencjonalnych i kontenerowych, w tym terminala zbożowego w Dorohusku. Zaprezentowane zostały też rozwiązania z zakresu odpraw celnych oraz obsługi fitosanitarnej.

Jak mówił przedstawiciel zarządu PKP Cargo Piotr Wasaty, spółka dysponuje największym w Polsce potencjałem przewozowym i jest w stanie sprostać wymaganiom przedsiębiorstw sektora rolno-spożywczego. "Ale nie tylko o przewozy kolejowe tu chodzi, bo jako operator logistyczny możemy zapewnić naszym partnerom pełną usługę, obejmującą również - w razie potrzeby - przeładunek, magazynowanie, załatwienie formalności celnych czy dowóz samochodami ładunków na pierwszej i ostatniej mili" - wskazał.

Z kolei prezes PKP Cargo Connect Ivan Ružbacký podkreślił, że kierowana przez niego spółka ma długoletnie doświadczenie spedycyjno-logistyczne w transporcie towarów nie tylko koleją, ale również samochodami i drogą morską. "Współpracujemy w transporcie zboża z największymi operatorami na rynku. Świadczymy usługi przewozu cukru do portu w Gdańsku dla Krajowej Spółki Cukrowej. Kończymy projekt transportów całopociągowych do Turcji. Naszym atutem poza doświadczeniem jest również certyfikat GMP+, dający gwarancję bezpiecznego przewozu żywności" - mówił.

W informacji zaznaczono, że na konferencji KOWR przedstawił projekt budowy terminala intermodalnego Bydgoszcz Emilianowo, który przeznaczony ma być do przeładunku produktów rolno-spożywczych.

"Budowa terminala intermodalnego w Emilianowie koło Bydgoszczy, w województwie typowo rolniczym, umożliwiłaby obsługę potoków ładunków generowanych przez okolicznych przedsiębiorców w dynamicznie rozwijającym się gospodarczo rejonie" - podkreślił prezes Terminal Emilianowo Paweł Bukowski. Wskazał, że obszar województwa kujawsko-pomorskiego, z uwagi na brak infrastruktury terminalowej, przy znaczącym potencjale przemysłowym, może stać się regionem przyjmującym a zarazem generującym skonteneryzowane potoki ładunków. "Umożliwiłoby to likwidację zagęszczenia i usprawnienie przeładunków oraz stworzyłoby możliwość traktowania tej lokalizacji jako element tzw. portu zewnętrznego dla portów Trójmiasta, w tym w szczególności do Portu Morskiego w Gdyni, ze względu na przebieg linii kolejowej nr 201" - wyjaśnił. Dodał, że planowany terminal intermodalny stanowił będzie szerszy element powiązania polskich portów morskich z zapleczem w głębi kraju, przede wszystkim w ramach sektora rolno-spożywczego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI