×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polskie jabłka zagrożeniem dla niemieckich owoców? "To martwi sadowników"

Autor: SadyOgrody.pl 11 stycznia 2023 09:56

Polskie jabłka zagrożeniem dla niemieckich owoców? "To martwi sadowników" Konkurencja z Polski. - Właśnie to martwi sadowników – pisze dziennik, cytując jednego z nich. / fot. shutterstock

Niemieckich sadowników martwi konkurencja z zagranicy, szczególnie z Polski – pisze dziennik „FAZ”.

Polskie jabłka zagrożeniem dla niemieckich owoców? 

Konkurencja z Polski. - Właśnie to martwi sadowników – pisze dziennik, cytując jednego z nich. Klaus Strodel w czwartym pokoleniu prowadzi gospodarstwo sadownicze nad Jeziorem Bodeńskim, w największym regionie uprawy jabłek w Niemczech.

Niemcy importują jabłka głównie z Polski

Niemcy – mówi rolnik – są tylko w około 30 procentach samowystarczalne pod względem owoców i warzyw. Około 70 procent pochodzi z importu; głównie z Polski, która jest największym producentem jabłek w Europie.

- Owoce, które wcześniej trafiały do Rosji i Ukrainy, teraz trafiają na rynek niemiecki po dumpingowych cenach – skarży się sadownik. To jeden z powodów, dla których coraz więcej sadowników rezygnuje z uprawy – stwierdza Klaus Strodel.

Inne standardy produkcji 

Sadownik wskazuje, że konkurencji z zagranicy nie obowiązują te same standardy, co rolników w Niemczech. Chodzi m.in. o ostrożne stosowanie środków ochrony roślin. - Mamy najostrzejsze wymagania, dlatego produkujemy najlepsze jabłka, które w związku z tym muszą być nieco droższe - mówi dziennikowi "FAZ".

"Samochód z Japonii, który trafia na rynek w Niemczech, musi spełniać niemieckie normy. W przypadku żywności nie ma znaku jakości, a politycy nie widzą potrzeby działania" - pisze niemiecki dziennik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI