Polskie jabłka są atrakcyjne dla krajów azjatyckich, ze względu na niskie ceny

Autor: www.sadyogrody.pl/ Freshplaza 25 listopada 2021 14:55

Polskie jabłka są atrakcyjne dla krajów azjatyckich, ze względu na niskie ceny Dużo większe zainteresowanie polskimi jabłkami wykazywały w tym roku rynki azjatyckie, co można tłumaczyć obecnymi cenami/ fot. shutterstock

Rosną ceny środków ochrony roślin, energii elektrycznej i kosztów pracy. Jeśli obecna sytuacja utrzyma się zbyt długo, doprowadzi to do bankructwa wielu gospodarstw - mówi na łamach Freshplaza Emilia Lewandowska z Fruit-Group.

- Polski sezon jabłkowy ma się dobrze pod względem wielkości eksportu - mówi Emilia Lewandowska, kierownik biura Fruit-Group.

Eksport polskich jabłek

- We wrześniu i październiku wykonaliśmy dużo eksportu w przypadku wysyłek na duże odległości. Eksport był w tym roku o 40% wyższy. Dla naszej firmy łączna ilość sprzedanych jabłek, zarówno na eksport, jak i lokalny rynek, była o 30 proc. wyższa w porównaniu do września 2020 r. Zbliża się grudzień, który zwykle jest najbardziej stabilnym miesiącem sezonu. Rok po roku sprzedajemy w tym okresie podobne ilości jabłek - tłumaczy.

Niskie ceny polskich jabłek

- Ceny polskich jabłek są bardzo niskie. Cała branża nie jest z tego zadowolona – tłumaczy Lewandowska.

Dodaje, że rosną ceny środków ochrony roślin, energii elektrycznej i kosztów pracy. Jeśli obecna sytuacja utrzyma się zbyt długo, doprowadzi to do bankructwa wielu gospodarstw. Obecne ceny jabłek nie są w stanie zapewnić rentowności w biznesie.

Dużo większe zainteresowanie polskimi jabłkami wykazywały w tym roku rynki azjatyckie, co można tłumaczyć obecnymi cenami. - Zauważyliśmy wyższy popyt na rynkach dalekich, takich jak Indie i Wietnam, w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przyczyna jest prosta, Polska ma obecnie niższe ceny niż w 2020 roku, więc nasze produkty są ciekawsze dla tych rynków azjatyckich - mówi.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI