×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Polskie jabłka i gruszki w USA. Będą większe możliwości eksportu?

Autor: PAP 05 maja 2022 08:18

Polskie jabłka i gruszki w USA. Będą większe możliwości eksportu? Będą większe możliwości eksportu jabłek i gruszek do USA?/ fot. shutterstock

Perspektywy rozwoju dwustronnej współpracy w rolnictwie, bezpieczeństwo żywnościowe na świecie oraz wkład Polski i USA w jego zapewnienie - były tematami rozmowy wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim.

Ministerstwo poinformowało, że w środę doszło do spotkania ministra Kowalczyka z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim.

Jak przekazano, podczas spotkania wymieniono opinie na temat perspektyw rozwoju dwustronnej współpracy w rolnictwie. Dodano, że ważnym tematem rozmowy było również bezpieczeństwo żywnościowe na świecie oraz wkład Polski i USA w jego zapewnienie.

Resort wskazał, że omówiono również program planowanej na 16 maja br. wizyty w Polsce sekretarza rolnictwa USA Toma Vilsacka.

Eksport jabłek i gruszek do USA

"Wicepremier Henryk Kowalczyk wskazał na pozytywny trend w eksporcie rolno-spożywczym do USA, w tym w zakresie sprzedaży mięsa wieprzowego. Podkreślił zainteresowanie szybkim otwarciem możliwości eksportu kolejnych kategorii produktów rolno-spożywczych, przede wszystkim jabłek i gruszek" - przekazało ministerstwo.

USA to jeden z najważniejszych polskich partnerów, jeżeli chodzi o wymianę handlową w sektorze rolno-spożywczym. Polski eksport rolno-spożywczy na rynek amerykański w 2021 r. osiągnął poziom 725,3 mln USD (w 2020 r. - 612,1 mln USD). W 2021 r. USA zajęły pozycję lidera, jeżeli chodzi o import polskiej wieprzowiny (w 2020 r. - trzecia pozycja, po Czechach i Słowacji). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI