Polska borówka w Wietnamie – potencjał jest duży

Autor: Krystyna Zagórska 13 czerwca 2022 11:00

Polska borówka w Wietnamie – potencjał jest duży Rynek wietnamski otworzy się na polskie borówki?/ fot. shutterstock

Trwają rozmowy nad otwarciem rynku wietnamskiego dla polskich borówek. O perspektywy handlu z tym krajem i przebieg wegetacji na plantacjach zapytaliśmy Dominikę Kozarzewską, prezes zarządu Grupy Producentów Owoców "Polskie Jagody".

Będzie możliwość eksportu polskich borówek do Wietnamu?

Ministerstwo rolnictwa pracuje nad otwarciem rynku wietnamskiego dla polskich borówek. 2 czerwca w Wietnamie doszło do pierwszego posiedzenia polsko-wietnamskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Polskie borówki trafią do Wietnamu?

Finalizacja procedur dostępowych polskiej borówki do tego rynku być może zakończy się pod koniec 2022 roku. Czy plantatorzy mogą zyskać na współpracy i czy zainteresowanie polską borówką w Wietnamie jest duże?

- Potencjał rynku wietnamskiego jest moim zdaniem duży, to prawie 100 milionów coraz zamożniejszych konsumentów. Jednak rynek ten jest już dość mocno "zagospodarowany" przez innych eksporterów, szczególnie z USA. Eksport z Polski będzie wymagał nawiązania nowych relacji handlowych, co w warunkach azjatyckich trwa często latami – mówi naszej redakcji Dominika Kozarzewska, prezes zarządu Grupy Producentów Owoców "Polskie Jagody".

Najpopularniejsze kierunki eksportu polskiej borówki

Głównym importerem borówek z Polski są obecnie Niemcy, które w 2019 r. wyprzedziły Wielką Brytanię. Na kolejnych miejscach znajdują się Niderlandy i Szwecja.

Borówki 2022 – jak przebiega wegetacja na plantacjach?

Pogoda sprzyja borówce w tym sezonie. Na plantacjach nie zaobserwowano poważnych uszkodzeń pędów ani pąków po zimie. Borówki przezimowały bardzo dobrze lub dobrze, w zależności od regionu kraju, wieku krzewów i odmiany. Kwitnienie również na ogół przebiegało w korzystnych warunkach pogodowych. Plantatorzy informowali, że zapylanie kwiatów borówki było lepsze niż wiosną ub. roku. U wczesnych odmian borówki w centralnej Polsce zawiązanie owoców jest dobre a nawet bardzo dobre.

- W tej chwili spodziewamy się początku sezonu polskiej borówki w tym samym terminie, co w zeszłym roku, czyli w drugim tygodniu lipca – informuje Dominika Kozarzewska.

 Produkcja owoców jagodowych staje się nieopłacalna

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI