Polscy producenci zapłacą za zdjęcie ceł na import z Ukrainy?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska 03 czerwca 2022 09:38

Polscy producenci zapłacą za zdjęcie ceł na import z Ukrainy? Zdjęcie ceł na import produktów rolnych z Ukrainy niepokoi polskich producentów owoców. / fot. fot. unsplash.com / Canva

Zdjęcie ceł na import produktów rolnych z Ukrainy niepokoi polskich producentów. Obawiają się, że napływ towarów z Ukrainy wpłynie na popyt, ceny i konkurencyjność krajowych produktów.

Zdjęcie ceł na import produktów z Ukrainy budzi wiele obaw. Niestety może wpłynąć na ceny naszych krajowych owoców, oraz ich konkurencyjność. Producenci jasno mówią, że pomagać trzeba mądrze, bez negatywnych konsekwencji dla krajowej produkcji. 

Podobnego zdania jest Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdaniem należałoby zastanowić się, czy niesienie ceł na ukraiński eksport do UE pomoże narodowi ukraińskiemu, czy międzynarodowym koncernom, które stworzyły agroholdingi na Ukrainie. Zniesienie ceł pomoże Ukrainie czy międzynarodowym koncernom?

Konsekwencje zniesienia ceł importowych z Ukrainy dla polskich producentów

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP przyznaje, że zdjęcie ceł na import produktów rolnych z Ukrainy będzie miało negatywne konsekwencje. 

- Zdjęcie ceł importowych do UE na produkty rolne z Ukrainy, w tym z owoców i warzyw oznacza pogorszenie warunków dla polskich produktów. Już kilka lat temu, kiedy wprowadzono bezcłowe kontyngenty ilościowe dla niektórych pozycji żywności odczuliśmy silny wpływ na spadek cen w całej Unii Europejskiej. Wówczas dotyczyło to stosunkowo niewielkich partii towaru, a pozostałość ilość mogła być sprowadzana już z obowiązkiem zapłaty cła. Najbardziej dotkliwie odczuli to producenci malin, porzeczek i niektórych innych owoców jagodowych - tłumaczy Maliszewski. 

Obecna propozycja to wynik stwarzania dla Ukrainy możliwości łatwiejszego dostępu do unijnego rynku 500 milionów konsumentów i dzięki temu stworzenia możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy. - Dla nas niestety oznacza to dodatkowe kłopoty. Może szczególnie - oprócz producentów owoców jagodowych - dotknąć jabłek przeznaczonych na sok, gdzie udział importu z Ukrainy ma dość duże znaczenie rynkowe - dodaje. 

Cła maja na celu podniesienie ceny importowanego produktu i przez to ochronę własnej produkcji. Ich zdjęcie oznacza więc tańszy import i gorszą pozycję krajowych towarów wobec importowanych. Taki będzie skutek tych działań dla polskich sadowników i producentów. 

Więcej o zniesieniu ceł na import z Ukrainy przeczytasz w artykule: Nie będzie cła na import owoców, warzyw i przetworów z Ukrainy

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI