Podlaskie: 3,5 mln wsparcia z UE na budowę czterech targowisk w regionie

Autor: PAP 21 lipca 2020 14:53

Podlaskie: 3,5 mln wsparcia z UE na budowę czterech targowisk w regionie 3,5 mln unijnego wsparcia na budowę targowisk otrzymają cztery gminy w Podlaskiem/ fot. shutterstock

3,5 mln unijnego wsparcia na budowę targowisk otrzymają cztery gminy w Podlaskiem - poinformowały władze województwa. We wtorek podpisano umowy na powstanie takich miejsc w gminie Tykocin i Kolno.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego rozstrzygnął konkurs "Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wsparcie otrzymają cztery gminy: Mońki, Tykocin, Kolno i Boćki na łączną kwotę blisko 3,5 mln zł.

We wtorek umowy na te inwestycje podpisali w urzędzie przedstawiciele władz gminy Tykocin i Kolno. Jak mówił przed podpisaniem umów marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, łączna kwota dofinansowania tych dwóch przedsięwzięć to blisko 1,7 mln zł.

"Chcemy, żeby ta lokalna przedsiębiorczość się rozwijała. Wiemy, że targowiska są bardzo dobrym miejscem do tego, żeby właśnie rozwijać lokalne przedsiębiorstwa, te małe przedsiębiorstwa, żeby promować produkty lokalne, z których słynie przecież województwa podlaskie, dlatego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich ten konkurs został na początku rozpisany, teraz rozstrzygnięty" - mówił Kosicki.

Kosicki mówił, że zarówno gmina Tykocin, jak i Kolno słyną z produktów lokalnych, więc ma nadzieję, że teraz, dzięki targowiskom, ta przedsiębiorczość będzie mogła się rozwijać.

Tykocin otrzymał 1 mln zł unijnego dofinansowania na targowisko, które ma się znaleźć niemal w centrum miasteczka; ma też powstać duży parking. Jak mówił burmistrz Tykocina Mariusz Dudziński, gmina słynie z produktów lokalnych, działają tam wytwórcy serów, wyrobów mięsnych czy pieczywa. "To miejsce będzie właśnie tym miejscem promocji produktu lokalnego" - mówił. Dodał, że miasteczko odwiedza wielu turystów, dlatego liczy, że produkty będą cieszyć się dużym zainteresowaniem. Sam wygląd targowiska ma nawiązywać do historycznego klimatu miasta.

Gmina Kolno otrzymała blisko 680 tys. zł na budowę targowiska w Lachowie. Wójt tej giny Józef Wiśniewski mówił, że to bardzo ważne przedsięwzięcie dla gminy, która liczy 9 tys. osób, a główne zajęcie mieszkańców jest związane z rolnictwem i produktami rolnymi. Dodał, że jest też grupa mieszkańców, którzy nie są wielkimi producentami, a - jak mówił - "szukają pewnej szansy na swoją aktywność zawodową". "To targowisko będzie dla nich takim miejscem, w którym ten potencjał może się wyzwolić" - powiedział Wiśniewski. Mówił, że na terenie gminy działają wytwórcy żywności ekologicznej czy rzemieślnicy.

Targowisko w Lachowie powstanie na działce, którą gmina nabyła w ubiegłym roku. Na potrzeby targowiska chce też zaadaptować halę.

W ramach konkursu na targowiska złożono sześć wniosków; wszystkie oceniono pozytywnie. Jednak alokacja przeznaczona na to zadanie pozwoliła dofinansować cztery z nich. Jak mówił marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, oprócz czterech wniosków, urząd chce dofinansować jeszcze dwa. Chodzi o projekty gmin Ciechanowiec i Czeremcha. "Czynimy zabiegi formalno-finansowe i mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli i te wnioski załatwić pozytywnie" - mówił marszałek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI