×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Perspektywy dla jabłek na 2023 rok. Ceny wreszcie wzrosną?

Autor: Sylwia Sałyga 03 stycznia 2023 11:34

Perspektywy dla jabłek na 2023 rok. Ceny wreszcie wzrosną? Perspektywy dla jabłek na 2023 rok. Ceny wreszcie wzrosną?/ fot. materiały własne

Analitycy PKO Banku Polskiego w raporcie przewidują co nas czeka na rynku jabłek w drugiej części sezonu.

- W opublikowanym w grudniu raporcie dotyczącym rynku jabłek, USDA wskazuje na spadek światowej produkcji tych owoców w sezonie 2022/23 o 4,7 procenta r/r. Główną przyczyną będzie obniżka zbiorów w Chinach (o blisko 11% r/r), odpowiadających za ponad połowę globalnej produkcji tych owoców. W roku 2021 chińska produkcja jabłek stanowiła dokładnie 55 % globalnej produkcji - podaje AgroNawigator PKO Banku Polskiego.

W Polsce, według wynikowego szacunku GUS, zbiory jabłek w 2022 wyniosły ponad 4,2 mln t i były wyższe o 5% r/r, przy wzroście zbiorów owoców z drzew o 6% r/r.

Rośnie znaczenie jabłek do przetwórstwa

- Przy uszczuplonych możliwościach eksportu polskich jabłek, a także wskutek wzrostu kosztów przechowywania, większego znaczenia w zagospodarowaniu jabłek nabrało przetwórstwo. Z danych GUS wynika, że krajowa produkcja soku jabłkowego od września 2022 do listopada 2022, czyli w okresie w którym wytwarza się blisko 50 procent rocznej produkcji, wzrosła o blisko 18 procent r/r. Większy wolumen produkcji soków przełoży się dodatnio na ich sprzedaż zagraniczną - przewidują analitycy.

Czynnikiem wspierającym dla polskiego eksportu koncentratu soku jabłkowego jest spadek aktywności Chin w handlu. Dane USDA dla pierwszych miesięcy sezonu 2022/23 potwierdzają znaczący spadek dostaw chińskiego soku na rynek amerykański (-40% r/r w okresie wrzesień-październik 2022).

Ceny jabłek deserowych będą wyższe?

Zmiany cen jabłek w kraju mogą odzwierciedlać sytuację różnicy w podaży między rynkiem świeżym a przetwórstwem– wg MRiRW przeciętna cena skupu jabłek deserowych w 3 pierwszych tyg. gru’22 była wyższa 36% r/r, podczas gdy w przetwórstwie ceny odnotowały spadki r/r – por wykres.

Wzrost udziału owoców skierowanych do przetwórstwa oraz podwyższone koszty magazynowania owoców, mimo zmniejszonej sprzedaży eksportowej, mogą mieć odzwierciedlenie w niższych zapasach jabłek (r/r) w kolejnych miesiącach 2023.

Analitycy PKO Banku Polskiego utrzymują, że w takich uwarunkowaniach możliwy jest wzrost cen jabłek większy od sezonowego wzorca, co może skutkować wzrostem inflacji w kategorii owoce w drugim kwartale 2023 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI