Paweł Myziak: Ceny krajowych warzyw pójdą w górę, nawet o 30 proc.

Autor: RMF FM 09 sierpnia 2021 08:59

Paweł Myziak: Ceny krajowych warzyw pójdą w górę, nawet o 30 proc. Paweł Myziak: Ceny krajowych warzyw pójdą w górę, nawet o 30 procent/fot.sadyogrody.pl

Nawet o ponad 30 procent mogą w najbliższych tygodniach podrożeć sezonowe warzywa takie jak ogórki, cukinia i pomidory –informuje radio RMF FM.

Plantatorzy tłumaczą, że w tym roku część warzyw szybciej niż zwykle dała duże plony i już w sierpniu skończy się ich wegetacja. Przez to warzyw będzie mniej, a ich ceny mogą pójść w górę - tłumaczy Paweł Myziak z zarządu Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Będą nowe nasadzenia, natomiast przerwa między starym a nowym wynosi trzy, cztery tygodnie. Dlatego spodziewam się, że będzie to wzrost cen warzyw ciepłolubnych takich jak ogórki czy cukinia o 30-40 procent, na przełomie sierpnia i września - podkreśla.

Podwyżki cen warzyw

Dodatkowy powód podwyżek cen warzyw to fakt, że w sierpniu ich duża część trafi na eksport. Drastyczny wzrost cen dotyczyć będzie warzyw, które już się wyrodziły. Druga połowa sierpnia to czas początku eksportu do krajów ościennych, bo te kraje, zwłaszcza cieplejsze, z południa Europy, kończą produkcję i korzystają z naszych warzyw, nasz produkt sprzedaje się u nich. Przez to u nas, na rynku będzie ich mniej - dodaje Paweł Myziak.

Cała rozmowa na RMF FM.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI