Ceny jabłek żałośnie niskie. Sortowanie jest nieopłacalne

Autor: www.sadyogrody.pl 03 kwietnia 2022 20:44

Ceny jabłek żałośnie niskie. Sortowanie jest nieopłacalne Ceny jabłek na sortowanie są w zupełnym odwrocie wobec cen jabłka przemysłowego. /fot.shutterstock.com

Ceny jabłek deserowych choć powinny być napędzane rosnącą ceną przemysłu, niestety niezmiennie utrzymują się na stałym poziomie.

Ceny jabłek na sortowanie są w zupełnym odwrocie wobec cen jabłka przemysłowego. Do tej pory w zasadzie każdy sezon charakteryzował się tym, że jeśli cena przemysłu spadała, spadała także cena deseru. Jeśli ceny przemysłu rosły, automatycznie rosły też ceny na sortowniach, choć niejednokrotnie to zjawisko było krytykowane przez środowisko sadownicze. Ten sezon ewidentnie przełamał tę zależność, ale w bardzo negatywny sposób. Ceny przemysłu rosną a ceny jabłek na sortowanie? Nadal bez większych zmian, choć wydaje się pewnym że wobec rosnących cen przemysłu, grupy będą zmuszone podnieść ceny za jabłko deserowe.

Przetwórnie straszą obniżkami. Jabłka przemysłowe stanieją ?

Szampion, Ligol i Idared po 0,90 zł/kg

W regionie wareckim ceny jabłek odmian Szampion, Ligol, Najdared i Idared przeważnie wyceniane są na 0,80 zł za kaliber 6,5-7. W rozmiarze od 7 do 9 sadownicy dostaną za jabłko 0,90 zł.  Choć ceny za Idareda poszły w górę - bo jak pamiętamy na koniec listopada wynosiły 0,50 zł - to wzrost tej ceny jest jednak złudny... Ceny energii jakie trzeba zapłacić za przechowalnictwo przecież nie spadają.

Prince i Jonagored, Red Prince kupowany jest przez sortownie tylko z kontroli. Cena za te odmiany to przeważnie 0,80 zł.

Zapasy jabłek: W chłodniach zalega Idared i Golden

Gala i Golden nadal tanie

Stabilnie niskie ceny utrzymuje Gala i Golden. Popyt na Galę obecnie jest dosyć mały natomiast sytuacja Goldena od dłuższego czasu jest bardzo kiepska, jest on praktycznie niesprzedawalny.

Golden jak Idared? Sprzedaż stoi, ceny spadają

Gala z paskiem to 1,70 za kaliber 7+. Pozostałe rozmiary cenione są od 0,80 do 1,20 zł.

Gala Must od 0,80 do 1 zł, sporadycznie oferty osiągają cenę 1,10 zł. Gala bez paska od 0,70 zł za drobne owoce do 1,30 za kaliber 7+.

Golden Delicious i Red Cap kupowane są są przez grupy producenckie w cenie od 0,70 za drobne jabłko, do 1.20 za kaliber 7+. Mutsu od 0,90 do 1 zł.

Odsort ceniony jest przez sortownie na maksymalnie 0,45 zł.

Jak przebiega handel jabłkami ?

W większości pytanych przez nas podmiotów handlujących jabłkiem humory są złe. Eksport jabłek w zasadzie stoi, sytuację pogarsza fakt zmian finansowych, jakie wprowadził rząd egipski.

Sytuację nieco ratuje krajowa sprzedaż na markety i niewielki eksport do Kazachstanu, Jordanii i Mongolii. Niektóre grupy producenckie mówią o sprzedaży na rynku europejskie ale są to nieduże wysyłki. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI