Od 20 marca lockdown w całej Polsce. Co ze sprzedażą jabłek?

Autor: PP, www.sadyogrody.pl 18 marca 2021 08:49

Od 20 marca lockdown w całej Polsce. Co ze sprzedażą jabłek? Od 20 marca do 9 kwietnia będzie obowiązywał ogólnopolski lockdown; fot. shutterstock.com

Od 20 marca do 9 kwietnia będzie obowiązywał ogólnopolski lockdown, który oznacza zamknięte galerie handlowe, hotele, kina, teatry, galerie sztuki, obiekty sportowe i baseny, a także naukę zdalną w klasach I-III szkół podstawowych.

- Przekroczyliśmy barierę 25 tys. zachorowań dziennie, trzecia fala przyrasta i przyspiesza. Wobec tej sytuacji musimy podjąć zdecydowane kroki – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ogólnopolski lockdown

Nowe restrykcje będą obejmowały całą Polskę, a nie - jak dotychczas wybrane województwa. 

W galeriach handlowych będą działały jedynie sklepy spożywcze i apteki. Ponadto zamknięte będą hotele, kina, teatry, galerie sztuki, obiekty sportowe i baseny. Szkoły podstawowe w całej Polsce w klasach I-III będą prowadziły naukę zdalną. Przedszkola pozostają czynne.

Minister Niedzielski przyznał, że tylko twardy lockdown pomoże nam w walce z koronawirusem. 

Na razie restrykcje mają obowiązywać do 9 kwietnia. Nie wiadomo jednak czy będzie zakaz przemieszczania się podczas świat Wielkanocy, które będą odbywać się w pierwszy weekend kwietnia. 

Lockdown a sprzedaż owoców i warzyw

Obecnie obserwujemy niską dynamikę w handlu owocami i warzywami. Wiosna to czas, kiedy sadownicy aktywnie sprzedawali zapasy jabłek. W tym roku popyt jest niewielki - owoców nie kupują szkoły, gastronomia czy nawet cukiernie. Podobna sytuacja jest w eksporcie - brak ruchu turystycznego w takich krajach jak np. Egipt nie sprzyja sprzedaży do tych regionów polskich jabłek. 

Z drugiej strony - ubiegłoroczny lockdown wpłynął na zainteresowanie jabłkami w miesiącach późnowiosennych. Czy i tak będzie w tym roku? Czy jabłko ponownie stanie się symbolem odporności? 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI