Obniżka stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe od lutego?PAP - 20 grudnia 2021 14:04


Jest wysokie prawdopodobieństwo obniżki stawki VAT do zera na podstawowe artykuły żywnościowe od lutego na co najmniej pół roku - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przypomniał, że niedawno skierował wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania zerowej stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe.

"My zastosujemy, niezależnie od tej odpowiedzi z Komisji Europejskiej, pakiet osłonowy, dodatki osłonowe" - zapewnił.

Zerowy VAT na produkty żywnościowe od lutego?

"Chcę też powiedzieć, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że już od lutego obniżymy do zera, na co najmniej pół roku, VAT na podstawowe artykuły żywnościowe" - przekazał Morawiecki.

Zadeklarował, że zrobi wszystko, aby "ta polska tarcza antyinflacyjna była jak najszersza, była jak najbardziej obszerna".

Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek "tarczowy" (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).