×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Nigdzie w UE nie ma tak tanich jabłek, jak w Polsce

Autor: www.sadyogrody.pl 12 marca 2023 14:49

Nigdzie w UE nie ma tak tanich jabłek, jak w Polsce Nigdzie w Unii nie ma tak tanich jabłek, jak w Polsce/ fot.shutterstock.com

Analizując dane z Polski, Belgii, Holandii, Włoch, Francji i Niemiec widzimy jak na tacy, że obecne ceny polskich jabłek począwszy od stycznia 2023 są najniższe.

Ceny jabłek w Unii Europejskiej w marcu uległy znaczącej zmianie. Na podstawie comiesięcznego raportu na temat rynku jabłek dla Komisji Europejskiej możemy porównać ceny jabłek deserowych we wszystkich krajach UE. Analizując dane z Polski, Belgii, Holandii, Włoch, Francji i Niemiec widzimy jak na tacy, że ceny polskich jabłek począwszy od stycznia 2023 są najniższe.

Polskie jabłka deserowe najtańsze w całej UE

Analizując dane widzimy, że cena polskich jabłek rośnie. W styczniu 2023 średnia cena jabłek deserowych z Polski wynosiła 0,45 euro/kg- około 2,11 zł za kg. W lutym 2023 cena nieznacznie wzrosła do 0,46 euro/kg, natomiast według danych na marzec cena polskich jabłek wynosi 0,49 Euro/kg (2,29 zł/kg). 

Ceny jabłek w Polsce.png

Porównując dane o polskich cenach jabłek wobec cen w innych krajach UE widzimy, że polskie ceny choć rosną, to są i tak wielce dalekie od wysokich cen jabłek z Francji, Holandii czy Włoch.

Aktualne ceny jabłek w UE

W monitorowanych przez nas danych stale najwyższe ceny mają francuskie jabłka. W marcu ich średnia cena wyniosła 1,28 euro/kg, czyli 5,99 za kilogram w przeliczeniu na złotówki. W styczniu i lutym ich cena wynosiła 1,25 euro/kg.

Włoskie jabłka także trzymają wysokie ceny. Średnia cena jabłek z Włoch to 0,83 euro/kg, czyli 3,88 zł/kg. W lutym i styczniu te ceny były porównywalne.

Ceny jabłek w UE.png

Na powyższej tabeli dane przedstawiają, że jabłka w Holandii osiągają cenę prawie 0,76 euro/kg (3,56 zł za kg). Tu warto zauważyć, że jest to znaczny wzrost średnich cen holenderskich jabłek od początku roku, gdyż w styczniu 2023 ceny te wynosiły zaledwie 0,51 eurocenta za kilogram. W lutym podskoczyły do 0,69 euro/kg-3,23 zł/kg.

Jabłka z Niemiec i Belgii niewiele droższe od polskich

Niemcy i Belgia również nie mogą być zadowolone z cen jakie obecnie są płacone za ich jabłka. Średnie ceny tamtejszych jabłek są niewiele wyższe od polskich.

Średnia cena niemieckich jabłek wynosi 0,55 euro/kg (2,57 zł/kg). Podkreślić trzeba, że ceny niemieckich jabłek spadły w porównaniu do stycznia 2023. W styczniu średnia cena niemieckich jabłek wynosiła 0,59 euro/kg.

Belgijskie jabłka w marcu osiągają cenę 0,52 Euro/kg (2,43) i od stycznia wzrosły o zaledwie trochę ponad 2 euro na stu kilogramach. Niemniej jednak nigdzie, w żadnym unijnym kraju nie ma tak tanich jabłek, jak w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI