×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Niemiecka prasa: "Polacy lubią ogórki. Zwłaszcza, gdy są tanie, jak rosyjskie"

Autor: sadyogrody.pl 20 marca 2023 13:19

Niemiecka prasa: "Polacy lubią ogórki. Zwłaszcza, gdy są tanie, jak rosyjskie" Niemiecka prasa zawraca uwagę na import rosyjskich ogórków do Polski; fot. shutterstock.com

- W związku z wojną na Ukrainie obowiązują liczne sankcje UE. Tanie rosyjskie warzywa pojawiły się już na polskich rynkach - pisze "Berliner Zeitung".

Tanie rosyjskie ogórki w Polsce

- Czy to kiszone, czy surowe: ogórki są popularnym warzywem nie tylko wśród Niemców. Polacy też je lubią. Zwłaszcza, gdy są tanie, jak rosyjskie. Zaskakujące jest to, że w ogóle są one na rynku, ponieważ wiele krajów wycofało się ze swojego biznesu w Rosji. Ale z Bronisz dziesiątki ciężarówek wożą do kraju tanie ogórki i pomidory z Federacji Rosyjskiej - czytamy w "Berliner Zeitung".

Gazeta opisuje, że ogórki z Rosji kosztują 55 zł za 5 kilogramów (równowartość ok. 11,69 euro), znacznie poniżej cen produktów z UE, które w ostatnim czasie są coraz droższe.

Sankcje umożliwiają import warzyw z Rosji?

Jak dodano, zasadniczo handel rosyjską żywnością jest dozwolony w ramach obowiązujących sankcji gospodarczych. 

- W oświadczeniu Rada Europejska stwierdziła, że 'produkty przeznaczone przede wszystkim do spożycia przez ludzi są zwolnione z ograniczeń wywozowych i przywozowych'. Tak więc, pomimo nałożonych sankcji, szkody dla ludności rosyjskiej powinny być ograniczone do minimum – czytamy w "Berliner Zeitung".

Dziennikarze przeprowadzili śledztwo, z którego wynika, że ogórki są importowane od rosyjskiej firmy Gorkunov. 

"BZ" powołał się także na rozmowę "Super Expressu" ze sprzedawcą z Bronisz, który potwierdził, że to legalny proceder, a wszystkie warzywa mają odpowiednie dokumenty.

Warzywa z Rosji na polskim rynku. Czy to legalne?

O sprawie pialiśmy już jakiś czas temu. Dostaliśmy wtedy wiadomość od Rafała Zarzeckiego, prezesa Citroneksu, który zwrócił uwagę na trudne warunki konkurencji na rynku pomidorów po wprowadzeniu warzyw z Rosji. Podkreślał różnice w kosztach produkcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI