Największy wzrost cen żywności wśród krajów UE zanotowano w Polsce

Autor: BNP Paribas 04 marca 2020 14:28

Największy wzrost cen żywności wśród krajów UE zanotowano w Polsce Według danych Eurostatu, w styczniu 2020 r. ceny detaliczne żywności w UE-27 (bez Wielkiej Brytanii) były o 2,8% wyższe niż rok wcześniej. / fot. shutterstock

- Według danych Eurostatu, w styczniu 2020 r. ceny detaliczne żywności w UE-27 (bez Wielkiej Brytanii) były o 2,8% wyższe niż rok wcześniej. W Polsce wzrost wyniósł 8,1% w relacji rocznej i był najsilniejszy w całej Unii - informuje Marta Skrzypczyk, dyrektor biura analiz sektora rolno-spożywczego w BNP Paribas.

Skrzypczyk zauważa, że podobne tempo drożenia żywności odnotowano jedynie w Bułgarii (+8% r/r) oraz na Węgrzech (+7,9% r/r).

- W większości krajów Europy Zachodniej podwyżki nie przekroczyły 2,5%, zaś w Irlandii nastąpił spadek cen o 1,0% wobec stycznia 2019 r. Największy wpływ na zaistniałe zmiany miały wysokie (czasami rekordowo) ceny owoców – w przypadku Polski były one o 16,8% wyższe niż rok wcześniej, zaś średnio w Unii o 6%. Drugą kategorią żywnościową było mięso, które w ciągu roku w polskich sklepach podrożało aż o 14,3%, natomiast przeciętnie w UE o 5,6% - mówi.

W ocenie analityczki w tym kontekście wzrost cen pieczywa i wyrobów zbożowych można uznać za umiarkowany.

- W Polsce, w styczniu br. produkty te były o 5,5% droższe wobec stycznia 2019 r., zaś średnio w Unii o 1,6%. Warto jednak dodać, że podobne podwyżki jak w Polsce odnotowano jedynie na Węgrzech (również o 5,5% r/r), a na kolejnym miejscu znalazły się Czechy (+3,9% r/r). Z kolei w Danii, Grecji i Portugalii artykuły zbożowe były tańsze (choć nieznacznie) niż rok wcześniej - mówi.

Patrząc od strony surowcowej, sytuacja przedstawiała się zupełnie inaczej. W styczniu br. w punktach skupu w Polsce pszenica była o 14,3% tańsza wobec stycznia 2019 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI