Na Broniszach nadal mało polskich truskawek. Ceny nawet do 34 zł/kg

Autor: PAP 13 maja 2021 09:30

Na Broniszach nadal mało polskich truskawek. Ceny nawet do 34 zł/kg Polskich truskawek na Broniszach wciąż jest mało/ fot. pixabay

Na rynku hurtowym w Broniszach polskich truskawek jest nadal mało, natomiast sporo jest dostaw z importu. Znacznie podrożały ubiegłoroczne warzywa korzeniowe, bo brakuje młodych - poinformował PAP ekspert rynku Maciej Kmera.

  • Na Rynku Hurtowym Bronisze wciąż podaż polskich truskawek jest nieduża; przybywa dostaw truskawek spod folii
  • Polskie truskawki na Broniszach kosztują 30-34 zł za kilogram
  • Na Broniszach wzrosły ceny wszystkich warzyw korzeniowych; spowodowane  jest to brakiem młodych warzyw w handlu

Dostępność i ceny krajowych truskawek na Broniszach

"Truskawki są w ilościach śladowych, sprzedają je 2-3 osoby w opakowaniach jednokilogramowych. Kosztują 30-34 zł za kilogram" - powiedział Kmera. Dodał, że o ile wcześniej oferowane były truskawki z upraw szklarniowych, to obecnie sprzedawane są już owoce uprawniane w gruncie, spod folii.

Zdaniem eksperta prawdopodobnie te kilka słonecznych dni znacznie przyspieszy dojrzewanie truskawek, ale jak duża będzie podaż, zależy od pogody, a meteorolodzy zapowiadają deszcze.

Kmera zaznaczył, że w ofercie na rynku jest za to dużo truskawek pochodzących z importu m.in. z Grecji. Ich cena jest na poziomie 17-19 zł za kg.

Wzrost cen warzyw korzeniowych na rynku Bronisze

Dużą zmianą na rynku jest znaczny wzrost cen wszystkich warzyw korzeniowych, takich jak pietruszka, seler, buraki czy kapusta.

Według eksperta jest to spowodowane brakiem młodych warzyw. Zauważył, że tych produktów nie można sprowadzić, gdyż inne kraje raczej ich nie produkują. Natomiast w polskiej kuchni są one powszechnie wykorzystywane do zup czy sałatek.

Drożeją też polskie ziemniaki, o tej porze roku jest ich mało, gdyż z różnych względów trudno jest przechować je w dobrym stanie do wiosny. Dlatego oferowane są na rynku młode ziemniaki sprowadzane np. z Cypru.

W Polsce pogoda też opóźniła uprawę ziemniaków, dopiero kilka dni temu pojawiły się pierwsze irgi, ale po 12-14 zł/kg. 

 

Chcesz sprzedać owoce i warzywa? Dodaj ogłoszenie na Giełda Rolna!

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI