MRiRW: współpraca rolnicza pomiędzy Polską a Turcją

Autor: PAP 26 maja 2021 14:26

MRiRW: współpraca rolnicza pomiędzy Polską a Turcją Współpraca rolnicza pomiędzy Polską a Turcją; fot. unsplash.com

W obecności prezydentów Polski oraz Turcji podpisane zostało memorandum o porozumieniu między Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP a Ministerstwem Rolnictwa i Leśnictwa Republiki Turcji o współpracy rolniczej.

Oficjalna wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Republice Turcji odbyła się 24-25 maja br. W delegacji ministerstwo rolnictwa reprezentował wiceminister Ryszard Bartosik.

"Przyjęcie tego dokumentu (memorandum) świadczy o zaangażowaniu i gotowości partnerów po stronie polskiej i tureckiej do zacieśniania współpracy dotyczącej szeroko rozumianego sektora rolnictwa i rybołówstwa" - zaznaczono w komunikacie resortu.

Podczas pobytu w Ankarze wiceminister rolnictwa spotkał się ze swoim odpowiednikiem - Akifem Oezkaldim. W tracie rozmowy wiceministrowie podkreślili zainteresowanie intensyfikacją kontaktów i wspieraniem wspólnych inicjatyw sprzyjających rozwojowi sektora rolno-spożywczego obu krajów. Wyrazili także nadzieję, że podpisanie memorandum będzie istotnym impulsem sprzyjającym zacieśnianiu wzajemnych relacji.

Eksport rolno-spożywczy do Turcji

Omawiając stan współpracy w obszarze handlu, Bartosik zwrócił uwagę, że Polsce zależy na poszerzeniu asortymentu eksportowanych do Turcji produktów rolno-spożywczych, w szczególności towarów pochodzenia zwierzęcego, oraz eliminacji barier w dostępie do rynku tureckiego dla produktów rolno-spożywczych z naszego kraju.

Wiceminister Akif Oezkaldi również wyraził nadzieję na wzrost wzajemnych obrotów towarami rolno-spożywczymi. Zaznaczył także, że po stronie tureckiej trwają obecnie prace nad kwestiami problematycznymi związanymi z dostępem do rynku dla żywności z Polski.

Polska odnotowuje ujemne saldo w wymianie handlowej artykułami rolno-spożywczymi z Turcją. W 2020 r. Polska wyeksportowała do Turcji żywność o wartości 124,5 mln euro, głównie pszenicę (32,4 mln euro). Z Turcji w ub.r. Polska sprowadziła towary rolno-spożywcze o wartości 220 mln euro (gł. owoce cytrusowe - 40,2 mln euro - oraz orzechy i tytoń). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI