MRiRW liczy na duży eksport towarów rolno-spożywczych do UK po brexicie

Autor: PAP 24 listopada 2020 08:34

MRiRW liczy na duży eksport towarów rolno-spożywczych do UK po brexicie MRiRW liczy na duży eksport towarów rolno-spożywczych do UK po brexicie/ fot. shutterstock.com

Liczymy na to, że mimo brexitu wysoki eksport polskich towarów rolno-spożywczych do Wielkiej Brytanii się utrzyma - powiedział wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Mimo pandemii, od stycznia do końca sierpnia br. eksport ten do UK wzrósł o 6 proc. - dodał.

Wiceszef resortu rolnictwa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przypomniał, że z końcem 2020 roku kończy się okres przejściowy związany z brexitem. Od 2021 roku relacje handlowe z Wielką Brytanią będą takie, jakie UE stosuje wobec krajów pozaunijnych. Oznacza to np. wprowadzenie kontroli celnej oraz innych kontroli granicznych, w tym dotyczących wymogów bezpieczeństwa i jakości artykułów rolno-spożywczych.

Bartosik podkreślił, że Wielka Brytania jest znaczącym dla Polski partnerem handlowym, szczególnie jeśli chodzi o produkty rolno-spożywcze. Zwrócił uwagę, że od stycznia do sierpnia br. z Polski wyeksportowano na Wyspy towary o wartości 1,9 mld euro.

"Mimo pandemii, był to wzrost o 6 proc. (w porównaniu do ub.r. - PAP). Chcemy, żeby ten trend się utrzymał. Wielka Brytania to drugi partner handlowy Polski po Niemczech. Liczymy, że tak będzie nadal" - zaznaczył wiceszef resortu rolnictwa.

Bartosik dodał, że polscy producenci, eksporterzy od nowego roku muszą przygotować się na znaczącą zmianę w relacjach handlowych z Wielką Brytanią. Przyznał jednocześnie, że do końca jeszcze nie wiadomo, jakie wymogi trzeba będzie spełnić, by móc wwieźć swój towar na Wyspy, ponieważ cały czas trwają w tej sprawie negocjacje między UE a Wielką Brytanią.

"Liczymy, że odpowiednia umowa przed końcem roku będzie podpisana" - powiedział wiceminister.

Resort rolnictwa zaapelował do producentów, by ci odwiedzali strony MRiRW, a także ministerstwa rozwoju, pracy i technologii, gdzie będą mogli znaleźć aktualne informacje dotyczące eksportu towarów do Wielkiej Brytanii. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI