Mołdawskie truskawki dwa razy droższe niż owoce z importu

Autor: Związek Sadowników RP za EastFruit 19 kwietnia 2022 16:22

Mołdawskie truskawki dwa razy droższe niż owoce z importu Truskawki ze szklarni oferują dosłownie pojedyncze gospodarstwa. / fot. unsplash

Pod koniec ubiegłego tygodnia na rynku owoców w Mołdawii rozpoczął się sezon lokalnych truskawek szklarniowych. Cena jest dokładnie taka, jaką przewidywali miesiąc temu przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Jagód Pomușoarele Moldovei - 100-120 lei/kg (5,42-6,50 USD/kg), z zastrzeżeniem zakupów powyżej 3 kg.

Pojawienie się tego produktu w przedświątecznym tygodniu to dobry znak, gdyż w połowie marca kierownictwo stowarzyszenia wyraziło wątpliwość, czy truskawki mołdawskie uprawiane w szklarniach różnych typów trafią do sprzedaży w kwietniu. Rzeczywiście, wielu hodowców zauważa, że ​​pod koniec drugiej dekady miesiąca truskawki, nawet na osłoniętych plantacjach, są nadal bardzo dalekie od dojrzałości handlowej. Truskawki ze szklarni oferują dosłownie pojedyncze gospodarstwa.

Są już pierwsze truskawki szklarniowe - jakie ceny?

Ceny truskawek importowanych 

Ale prawdopodobnie będzie im trudno sprzedać nawet niewielką ilość produktów po deklarowanej cenie. Bardzo kontrastuje to z obecnym poziomem cen truskawek importowanych, tureckich i greckich. W kwietniu cena hurtowa spadła z 80 lei/kg (4,34 USD/kg) do 50 lei/kg (2,72 USD/kg) w niecałe trzy tygodnie. Na rynkach detalicznych Kiszyniowa produkt jest sprzedawany po 55-65 lei/kg (2,99-3,54 USD/kg), w supermarketach - do 70 lei/kg (3,81 USD/kg). 

Oferty sprzedaży pierwszych mołdawskich truskawek w sieciach społecznościowych zebrały setki odpowiedzi, w większości negatywnych. Większość komentatorów uważała, że ​​nawet za „wyjątkowy smak” lokalnych jagód szklarniowych nie zapłacą dwa razy więcej niż za importowane truskawki „o smaku ogórka czy buraków”

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI