Mołdawskie jabłka, śliwki i wiśnie trafią na rynek UE bez cła

Autor: PAP 18 lipca 2022 16:23

Mołdawskie jabłka, śliwki i wiśnie trafią na rynek UE bez cła Rada UE przyjęła w poniedziałek rozporządzenie tymczasowo liberalizujące handel siedmioma mołdawskimi produktami rolnymi, które dotychczas nie były jeszcze objęte ułatwieniami. / fot. shutterstock

Rada UE przyjęła w poniedziałek rozporządzenie tymczasowo liberalizujące handel siedmioma mołdawskimi produktami rolnymi, które dotychczas nie były jeszcze objęte ułatwieniami. Chodzi o pomidory, czosnek, winogrona stołowe, jabłka, wiśnie, śliwki i sok winogronowy.

"Nie możemy przeoczyć wpływu, jaki rosyjska agresja na Ukrainę wywiera na Mołdawię. Po zniesieniu ceł na pozostałe produkty rolne, które nie zostały jeszcze w pełni zliberalizowane, Mołdawia może teraz eksportować do UE co najmniej dwa razy więcej tych produktów bez ceł. Dzięki tym wyjątkowym środkom UE pogłębia stosunki handlowe z Mołdawią i pokazuje swoje poparcie dla stabilizacji gospodarki Mołdawii" - powiedział czeski minister przemysłu i handlu Jozef Sikela, którego kraj sprawuje obecnie półroczną prezydencję w Radzie UE.

Agresja Rosji na Ukrainę wywarła negatywny wpływ na zdolność Mołdawii w handlu z resztą świata, ponieważ jej eksport w dużej mierze opiera się na infrastrukturze ukraińskiej. Oprócz tego, utraciła ona dostęp do swoich rynków na Ukrainie, w Rosji i na Białorusi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI