Mołdawia: Rolnikom łatwiej sprzedać owoce za granicą niż do krajowych sklepów

Autor: www.sadyogrody.pl/ agrobiznes.md 17 listopada 2020 11:29

Mołdawia: Rolnikom łatwiej sprzedać owoce za granicą niż do krajowych sklepów Mołdawia: Rolnikom łatwiej jest sprzedać owoce za granicą niż do krajowych sklepów/fot. shutterstock.com

Mołdawscy rolnicy narzekają iż, na sklepowych półkach często znajdują więcej owoców i warzyw zagranicznych niż lokalnych. Ich zdaniem dostarczenie towaru do mołdawskich  sklepów w kraju jest bardzo skomplikowane - podaje serwis agrobiznes.md .

Jak podaje serwis agrobiznes.md producent owoców ze wsi Costesti, Ialoveni w Mołdawii , który wdraża najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie do produkcji śliwek i winogron ma problem aby uskutecznić sprzedaż swoich owoców do krajowych sklepów. 90% całej jego produkcji jest eksportowane głównie na rynek Unii Europejskiej, a tylko 10% jest sprzedawane lokalnie.

„Nie dostarczam swoich owoców bezpośrednio do sklepu, bo mi się to nie udaje. Nie mam czasu, aby jechać i dostarczać małe ilości do wszystkich sieci. Poza tym menedżerowie odpowiedzialni za zakup owoców są bardzo wymagający. Dlatego wielu hodowców rezygnuje z podjęcia współpracy, a jeśli nadal im się to udaje - sprzedają owoce przez pośredników. "- mówi Ion Ionaș, producent owoców z Costești, Ialoveni.

Mołdawia uchwaliła prawa, które bronią lokalnego producenta i narzucają lokalnym sieciom wystawianie na półkę 50% lokalnych towarów, jednak przepis ten jest bardzo często celowo nieprzestrzegany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI