Mołdawia: Mniejszy eksport jabłek. Zmieniają się kierunki sprzedaży

Autor: Związek Sadowników RP za EastFruit 24 listopada 2022 10:43

Mołdawia: Mniejszy eksport jabłek. Zmieniają się kierunki sprzedaży Wielkość eksportu jabłek z Mołdawii jest ponad dwukrotnie mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. / fot. shutterstock

Wielkość eksportu jabłek z Mołdawii jest ponad dwukrotnie mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do początku listopada wyeksportowano około 31 000 ton jabłek.

Mniejszy eksport jabłek z Mołdawii 

Zdaniem ekspertów, wśród przyczyn spadku eksportu wymienia się embargo nałożone przez Federację Rosyjską na mołdawskie owoce, wojnę na Ukrainie oraz niewielkie tegoroczne zbiory. Mimo że mołdawscy producenci skupili się na innych kierunkach, większość tegorocznego eksportu trafia na rynek białoruski, a także do Kazachstanu i Kirgistanu.

W wyniku embarga nałożonego przez Moskwę dostęp do rosyjskiego rynku mają obecnie tylko producenci jabłek z regionu leżącego na lewo od Dniestru, który nie jest kontrolowany przez władze Kiszyniowa.

- Wojna na Ukrainie zmieniła szlaki logistyczne. Nasi producenci zwrócili się w inne kierunki, ale wciąż na rynki WNP: Kazachstan, Białoruś, ale  też  do innych krajów, takich jak: kraje Bliskiego Wschodu, Rumunia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Turcja, a nawet Ukraina – mówi Iurie Fale, dyrektor stowarzyszenia Moldova Fruct.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI