Mołdawia ma wielkie nadzieje na eksport malin i truskawek do Polski

Autor: Związek Sadowników RP za east-fruit.com 11 marca 2022 16:04

Mołdawia ma wielkie nadzieje na eksport malin i truskawek do Polski Mołdawscy producenci owoców jagodowych częściowo stracą największego odbiorcę owoców- Rosję. / fot. shutterstock.com

Mołdawscy producenci owoców jagodowych częściowo stracą największego odbiorcę owoców- Rosję. Tym samym oczekują dużego eksportu swoich owoców min. do Polski.

Według eksperta mołdawskiego, w tym roku producenci owoców jagodowych będą musieli budować plany produkcyjne i handlowe na najbliższe pół roku. 

Zobacz: Łubianki na truskawki. Jakie ceny przed zbiorami ?

Mołdawskie truskawki i maliny tracą największy rynek zbytu

Zakłada się że przynajmniej w pierwszej połowie roku eksport  produktów na rynek spożywczy do Federacji Rosyjskiej najprawdopodobniej zostanie zamknięty dla mołdawskich dostawców. Co więcej, nawet jeśli problem dostarczania towarów do klientów zostanie w jakiś sposób rozwiązany, obie strony będą musiały poszukać opcji płatności.

Utrata rynku rosyjskiego będzie szczególnie bolesna dla eksporterów truskawek gruntowych. Stanowi to praktycznie cały wolumen dostaw zewnętrznych, a są one realizowane w krótkim okresie – koniec czerwca i pierwsza połowa lipca, maksymalnie od trzech do czterech tygodni.

Przetwórstwo truskawek, zdaniem szefów zakładów będzie w 2022 r. jeszcze trudniejsze niż w roku ubiegłym. Dodatkowym problemem z jakością jest trudność w dostarczaniu opakowań. Mrożenie truskawek w Mołdawii jest wyjątkowo słabo rozwinięte.

Wielkie nadzieje na eksport malin i truskawek do Polski, Serbii i Rumunii

Problem eksportu malin, zdaniem eksperta, jest na razie mniej poważny. W tym roku, w związku z oczekiwanym ograniczeniem podaży malin ukraińskich do Polski, prawdopodobnie na rynku tego kraju i ewentualnie Rumunii, Serbii, wzrośnie zapotrzebowanie na maliny (do mrożenia) z Mołdawii. Niewykluczone również, że na rynku polskim pojawi się popyt na jeżyny mołdawskie, a na rynku rumuńskim – na porzeczki.

Eksperci szacują, że w ciągu ostatnich kilku lat produkcja jagodowych w Mołdawii wahała się w granicach 9-11 tys. ton, w tym około 7-8 tys. ton truskawek, malin - 1,5-2 tys. ton. Krajowy sektor uprawy jagodowych jest nadal silnie uzależniony od warunków pogodowych na kluczowych etapach cyklu produkcyjnego, zwłaszcza w okresie żniw. Jego jakość jest często niestabilna, wielkość zbiorów biologicznych i produktów nadających się do sprzedaży może się znacznie różnić. Przede wszystkim główny udział plantacji jagodowych koncentruje się w małych gospodarstwach. „Klastry jagodowe”, w których budowany jest zintegrowany system: spółdzielnie rolnicze, firmy żniwne z centrami sortowania/magazynowania/pakowania oraz handlowcy eksportowi z logistyką transportu i stabilnymi odbiorcami zagranicznymi,

W ostatnich trzech latach Mołdawia wyeksportowała ok. 2-3 tys. ton truskawek, 1-1,5 tys. ton malin, kilkaset ton jeżyn i porzeczek. Eksport truskawek był prawie w 100% zorientowany na rynek rosyjski, w ubiegłym roku tylko kilkadziesiąt ton jagód trafiło na rynek rumuński. Wszystkie mołdawskie truskawki eksportowe trafiają na „świeży rynek”. Dostawy malin są bardziej zdywersyfikowane: nadal ważny jest rynek rosyjski, jednak od 2020 roku w strukturze eksportu coraz większe znaczenie będzie miał rynek polski, skupujący owoce  przemysłowe do mrożenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI