Mołdawia: eksport jabłek w grudniu najniższy od trzech lat

Autor: www.sadyogrody.pl / Freshplaza / east-fruit.com 22 stycznia 2021 10:45

Mołdawia: eksport jabłek w grudniu najniższy od trzech lat Eksport mołdawskich jabłek w grudniu najniższy od trzech lat; fot. shutterstock.com

Według mołdawskiego Ministerstwa Rolnictwa, Rozwoju Regionalnego i Środowiska w grudniu 2020 roku kraj ten wyeksportował około 10,5 tys. ton jabłek, podczas gdy w tym samym miesiącu 2019 roku było to około 17 tysięcy ton, oraz 20 tysięcy w 2018 roku - podaje East-fruit.com.

Maksymalny wolumen eksportu jabłek - ponad 15 tys. ton - ze zbiorów 2020 r. Przypadł na sierpień. Jednak znacznie się zmniejszyła, stabilizując się w październiku-listopadzie na poziomie nieco ponad 6 tys. ton. W przeddzień ferii zimowych operatorzy rynkowi przewidywali gwałtowny wzrost eksportu tych owoców w grudniu. Wzrost nie był tak znaczący, jak oczekiwali rolnicy i handlowcy.

East-fruit.com donosi, że eksperci z organizacji producentów rolnych identyfikują kilka głównych przyczyn spadku eksportu mołdawskich jabłek w okresie od sierpnia do grudnia 2020 r. Głównym powodem jest gwałtowny spadek zbiorów tych owoców: tylko 430 tys. ton w 2020 r. w porównaniu z 610 tys. ton w 2019 roku.

W efekcie od samego początku jesieni wysokiej jakości jabłka były przeznaczone do długoterminowego przechowywania. 

Innym powodem, oczywiście związanym z pierwszym, są wysokie ceny dostaw mołdawskich jabłek prawie wszystkich odmian. Ponadto handlowcy eksportujący woleli odłożyć dostawy, licząc na wysokie ceny jabłek na rosyjskim rynku w drugiej połowie zimy.

Jabłka i gruszki - dodaj ogłoszenia kupna / sprzedaży na gieldarolna.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI