×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Mniejszy popyt na mrożone truskawki z Polski (analiza)

Autor: www.sadyogrody.pl/ Agro Nawigator 01 marca 2019 09:25

Mniejszy popyt na mrożone truskawki z Polski (analiza) fot. shutterstock.com

Z danych Eurostatu wynika, że w 2018 import mrożonych truskawek do UE zwiększył się o 31% r/r (w 1h18 +46% r/r) do rekordowego poziomu 159 tys. t. Największy wpływ na wzrost miały zwiększone dostawy truskawek z Maroka oraz Egiptu – odpowiednio o 35% r/r i 72% r/r do 60,3 tys. t i 62,0 tys. t - wynika z informacji przygotowanych przez Agro Nawigator Banku PKO BP.

Wysoka dynamika wzrostu importu mrożonych truskawek z krajów Afryki Pn. utrzymywała się także w 2h18 (+63%), mimo odnotowanego spowolnienia popytu w UE. Wynikało to ze zmniejszenia o 38% r/r (-57% r/r w 2h18) dostaw mrożonek z Chin (mniejsza produkcja truskawek na skutek przymrozków) do tylko 13,4 tys. t.

Większy import z Egiptu i Maroka osłabiał popyt na mrożone truskawki z Polski. Mimo wzrostu produkcji w kraju (o 10% r/r wg GUS), od lipca’ do listopada’18 ich łączna sprzedaż na rynek UE zmalała o 7,7% r/r. Dane Eurostat wskazują również na większe dostawy truskawek mrożonych z Hiszpanii, jednak biorąc pod uwagę zmiany w hiszpańskiej produkcji w 2018 (wg Freshhuelva zbiory obniżyły się o 8% r/r) oraz dane handlowe Eurostat, stanowić mogą one reeksport truskawek z Maroko. W 2019 czynnikiem, który może ograniczać podaż truskawek hiszpańskich są wysokie temperatury, które negatywnie wpływają na plonowanie.

Coraz silniej na rynku unijnym zaznacza swoją obecność Ukraina. Co prawda w 2018 import truskawek mrożonych z tego kraju w 2018 wyniósł tylko nieco ponad 3,6 tys. t (+22% r/r) i stanowił 2,3% łącznego importu do UE, jednak był aż 4,6-krotnie wyższy niż przed dwoma laty. Przy utrzymaniu rozwoju produkcji w tym kraju, Ukraina może w kolejnych latach stać się ważną konkurencją dla produkcji mrożonych truskawek, ale też pozostałych owoców w Polsce - informuje Agro Nawigator.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Sady Ogrody - Google News Obserwuj nas w Google News

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI