×

Subskrybuj newsletter
sadyogrody.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Mniej pomidorów malinowych na rynku. Ceny jedynie o 20% wyższe

Autor: Dr Paweł Kraciński, Instytut Ekonomii i Finansów SGGW 02 stycznia 2023 12:34

Mniej pomidorów malinowych na rynku. Ceny jedynie o 20% wyższe Wśród pomidorów oferowanych w końcu grudnia, jedynie część malinowych pochodziła z krajowej produkcji ze szklarni całorocznych / fot. shutterstock

Wśród pomidorów oferowanych w końcu grudnia, jedynie część malinowych pochodziła z krajowej produkcji ze szklarni całorocznych. Wraz ze zmniejszaniem się zapasów krajowej produkcji, ceny rosły do poziomu importowanych warzyw.

Brokuły i rzodkiewki - jakie ceny? 

W grudniu trafiały na rynek ostatnie krajowe brokuły, które przetrzymano w chłodniach. Ceny otrzymywane za te warzywa wynosiły w drugiej połowie grudnia najczęściej 3,30-3,60 zł/szt.

W obrocie rynkowym większość wolumenu stanowiły importowane brokuły, których ceny na rynkach hurtowych wynosiły w okresie świątecznym 4,50-5,50 zł/szt.

Zobacz: Jaka sytuacja na rynku warzyw? Ile kosztują warzywa korzeniowe i kapustne?

Rzodkiewki niemal wszystkie pochodziły z importu, a sprzedawano je w cenach 1,80-2,40 zł/pęczek.

Sałaty - jakie stawki w grudniu 2022?

Wśród sprzedawanych sałat, jedynie niewielka część pochodziła z Polski. Była to głownie sałata masłowa, którą na rynkach hurtowych wycenieniano na 3,50-5,00 zł/szt. W podobnej cenie sprzedawano krajową sałatę karbowaną. Niższe stawki (2,80-3,80 zł/szt.) obowiązywały za importowaną sałatę masłową. Praktycznie cała podaż sałaty lodowej pochodziła z importu, a stawki za nią wynosiły 4,50-5,00 zł/szt. w małym hurcie.

Pomidory i ogórki - po ile są sprzedawane? 

Wśród pomidorów oferowanych w końcu grudnia, jedynie część malinowych pochodziła z krajowej produkcji ze szklarni całorocznych. Ceny sprzedaży pomidorów malinowych w zależności od jakości i regionu wynosiły od 18,00 do 24,00 zł/kg. W stosunku do poprzedniego roku, stawki za pomidory malinowe były o 15-25% wyższe. Tańsze były importowane pomidory grono, które w zależności od kraju pochodzenia oraz jakości wyceniano na 5,00-15,00 zł/kg. Większość ogórków szklarniowych w obrocie pochodziła z importu tak z południa jak i z północy kontynentu (np. Finlandia), a ceny sprzedaży mieściły się w przedziale 6,00-12,00 zł/kg. Nieliczne krajowe dostawy sprzedawano powyżej tych stawek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI