Mniej malin w Serbii może oddziaływać w kierunku wzrostu cen na polskim rynku (analiza)

Autor: Agro Nawigator/ www.sadyogrody.pl 10 lipca 2020 11:18

Mniej malin w Serbii może oddziaływać w kierunku wzrostu cen na polskim rynku (analiza) W Polsce pod koniec czerwca rozpoczął się skup malin odmian letnich/ fot. pixabay

- Prawdopodobnie mniejsze zbiory malin w Serbii, spadek zapasów mrożonych owoców w Polsce, a także możliwy niedobór pracowników sezonowych oddziaływać mogą w kierunku wzrostów cen skupu malin. Owoce odmian letnich skupowane są w cenach wyższych o 14-16% r/r.  - informuje Agro Nawigator Banku PKO BP.

Mniejsza produkcja malin w Polsce w 2019 (z uwagi na suszę i straty mrozowe zbiory zmalały o 35% r/r, do 75,7 tys. t - najniższego poziomu od 2007) spowodowała, że w sez. 2019/20 istotnie wzrósł unijny import mrożonych malin z Serbii (+16,6% r/r w okresie lipiec’19- kwiecień’20 vs -22,5% r/r w przypadku importu z Polski). Pandemia COVID-19 osłabić mogła jednak popyt na rynku unijnym.

Mimo że sprzedaż do gospodarstw domowych prawdopodobnie wzrosła, to ograniczenie działalności gastronomii (kanał HoReCa) oraz fakt, iż część zakładów przetwórczych w pierwszych tygodniach lockdownu działała z mniejszą wydajnością, spowodowało spadek zapotrzebowania na mrożone owoce mogło zmaleć. Tym samym w kwietniu przywóz z tego kraju zmalał o 12,5% r/r wobec wzrostu o 9,2% r/r w 1q20 (za Eurostat).

Jednocześnie IHS Markit wskazuje, że zapasy mrożonych malin utrzymują się w Serbii na niskim poziomie, co oddziałuje w kierunku wzrostu ich cen. Co więcej, anomalie pogodowe w Serbii (spadki temperatur oraz opady gradu w maju, a także ulewne deszcze w czerwcu) spowodowały pogorszenie oczekiwań co do tegorocznych zbiorów malin. W czerwcu Serbskie Stowarzyszenie Producentów Malin i Jeżyn oceniło, że z uwagi na straty w uprawach, spadek produkcji w tym kraju może wynieść aż 30%.

- W Polsce pod koniec czerwca rozpoczął się skup malin odmian letnich. Według danych MRiRW w ostatnim tygodniu czerwca skup kształtował się na wyższym poziomie niż przed rokiem (+17% r/r w przypadku malin kl. II i +14% r/r w przypadku kl. I). Zmiany na rynku serbskim mogą oddziaływać w kierunku wzrostów cen na rynku polskim. Ważnym czynnikiem będzie również dostępność pracowników sezonowych do zbiorów, ograniczona z powodu COVID-19, oraz mniejszy, po ubiegłorocznych spadkach, niski stan zapasów mrożonek. Czynnikiem kluczowym będą jednak wyniki produkcyjne w Polsce - wynika z publikacji Agro Nawigator Banku PKO BP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI