Metr drewna za ponad 8 tyś złotych. Cyfry powalają

Autor: RDLP w Radomiu 02 grudnia 2022 15:06

Metr drewna za ponad 8 tyś złotych. Cyfry powalają fot. Lasy Państwowe

Podczas tegorocznej submisji w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu sprzedano 278 m sześc. surowca ze świętokrzyskich i radomskich lasów. Najwyższa oferta wyniosła powyżej 8 tysięcy za metr drewna.

278 m3 drewna ze świętokrzyskich i radomskich lasów, o szczególnych cechach użytkowych zostało sprzedane na tegorocznej regionalnej submisji. Rozstrzygnięcie nastąpiło 25 listopada w Nadleśnictwie Włoszczowa. Drewno pochodziło z 14 nadleśnictw. Oferty złożyło dziesięć podmiotów zajmujących się produkcją okleiny, forniru, schodów oraz stolarki i mebli, a także beczek oraz gontów (modrzew).

- Podobnie jak w poprzednich latach, największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy. W tym roku zainteresowane były nim firmy z Polski, ale także Włoch. Rekordowy los (sztuka) dębu pochodziła z lasów Nadleśnictwa Staszów, za metr sześcienny zapłacono najwyższą cenę tj. 8 621 zł - informuje Edyta Nowicka, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

Najbardziej poszukiwane drewno charakteryzuje się szczególną barwą, brakiem wad na pobocznicy i wąskim bielem, przy odpowiedniej długości kłody. Drewno dębowe w dobrej cenie sprzedano także ze wszystkich nadleśnictw, które je wystawiły (Barycz, Chmielnik, Dobieszyn, Grójec, Jędrzejów, Kielce, Kozienice, Marcule, Pińczów, Przysucha, Radoszyce, Staszów, Suchedniów, Włoszczowa). Łącznie sprzedano 166 m3 tego surowca. Średnia cena za m3 wyniosła 5 024 zł.

Ceny drewna 2022

- Tradycyjnie dobrze sprzedała się olcha – tym razem 65 m3, w tym pochodząca z Nadleśnictwa Włoszczowa, które było pionierem na terenie radomskiej dyrekcji w sprzedaży drewna w formule submisji. Olcha ta odznacza się unikalnym rysunkiem, barwą i strukturą, cechami rzadko spotykanymi w innych regionach kraju. Ze względu na te cechy jest poszukiwana przez producentów oklein. Najwyższą cenę jednostkową za 1 m3 zaoferowano za los z Nadleśnictwa Włoszczowa, wyniosła ona 1 776 zł za m3. Za surowiec olchowy, który pochodził z nadleśnictw Radoszyce i Włoszczowa uzyskano średnią cenę 1 391 zł/m³ - mówi Edyta Nowicka.

Modrzew wystawiły nadleśnictwa Suchedniów i Jędrzejów. Sprzedano 46 m3, uzyskując średnią cenę 1 329 zł/m3, a za najdroższe losy zapłacono 2 427 zł/m3. Jedyny wystawiony los jesionu sprzedano w cenie 526 zł/m3.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI