Maliszewski: Zagraniczne koncerny, dzięki silnej pozycji rynkowej, narzucają niskie ceny owocówpolskiesadownictwo.pl/wPolityce.pl - 16 lipca 2018 14:00


- Potrzebne jest wdrożenie systemu umów kontraktacyjnych, które pozwoliłyby planować produkcję rolną - mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP i poseł PSL.

- Zakłady przetwórcze, które należą do międzynarodowych koncernów, dzięki silnej pozycji rynkowej narzucają niskie ceny. Ceny powinny być wyższe, co wynika z sytuacji międzynarodowej i podaży w Polsce. Podaż nie jest tak rekordowa jak się niektórym wydaje. Na razie nie przesądzamy czy doszło do zmowy cenowej. Mówimy jedynie, że niskie ceny mają charakter zmowy cenowej. Oczekujemy od rządu nacisku na zakłady przetwórcze, żeby podniosły ceny skupu owoców - mówi Maliszewski.

I zaznacza, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów musi wkroczyć do zakładów i podjąć czynności sprawdzające. - Gdyby był taki nacisk, mógłby spowodować, że zakłady wycofają się ze swojej polityki. Samo skierowanie pisma przez ministra przez UOKiK nas nie zadowala, ponieważ przynajmniej pięciu ministrów takie pisma kierowało i nic z tego nie wychodziło. Tym razem oczekujemy działań adekwatnych do sytuacji, bo i sytuacja jest znacznie gorsza niż kiedyś - mówi.

Więcej czytaj w serwisie wPolityce.pl.