Maliszewski: Egipcjanie kupują od nas ok. 200 ton jabłek. Do Rosji trafiało milion

Autor: www.money.pl 10 września 2021 10:59

Maliszewski: Egipcjanie kupują od nas ok. 200 ton jabłek. Do Rosji trafiało milion Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP/ fot. PTWP

Trudna sytuacja panuje w branży sadowniczej. Jak mówi Mirosław Maliszewski ze Związku Sadowników RP jabłka sprzedawane są poniżej kosztów produkcji. Straciliśmy rynek rosyjski, którego Egipt nie zastąpi.

- Ceny jabłek na sok oscylują wokół 30-35 gr za kg, tych deserowych to od 50 gr do 1,5 zł. Zaznaczę, że koszt wyprodukowania kilograma jabłek to 2 zł. Sprzedajemy je więc poniżej kosztów wytwarzania - zaznacza Mirosław Maliszewski w rozmowie z Money

- Poważnym ciosem okazało się trwające już 7 lat embargo na polskie owoce sprzedawane do Rosji. Straciliśmy bardzo chłonny rynek - mówi Maliszewski.

- Na rynek rosyjski trafiało 90 proc. produkcji, kiedy Rosja przestała kupować, był to szok dla branży. Do dziś nie możemy się podnieść - zaznacza prezes Związku Sadowników RP.

Polska produkcja jabłek jest ogromna a sadownicy musieli znaleźć inne rynki. Takim miał być choćby Egipt, gdzie zdominowaliśmy rynek jabłek w 80 proc. Jednak podczas gdy Egipcjanie kupują od nas około 100-200 ton tego owocu, do Rosji trafiało rocznie milion ton.

Jak zauważa Mirosław Maliszewski, wszystkie te czynniki spowodowały, że na naszym rynku jabłek jest za dużo. Ceny spadły, co dodatkowo wykorzystują koncerny i sieci marketów.

Więcej na money.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI